ZaadoptujFaceta.pl

5 najbardziej erotycznych dzieł sztuki w historii

Czy chcecie poznać pewien sekret na temat dzieł sztuki? Shhh! Nikomu nie mówcie, ale są bardziej nieprzyzwoite, niż mogłoby się Wam wydawać. O tak! Długo przed tym, zanim sexting i nudes stały się modne, tacy artyści jak Picasso, Hokusai czy Schiele przenosili intymność i seksualność na płótno, gorsząc przy tym jednych i rozbudzając zmysły drugich.

Zaintrygowani tą tematyką, w ZaadoptujFaceta postanowiliśmy przygotować nasze subiektywne zestawienie. I tak oto powstała nasza mała galeria, w której to prezentujemy Wam pięć niezwykle seksownych, erotycznych, zmysłowych i nierzadko prowokujących dzieł sztuki.

Amor i Psyche, Antonio Canova

Przyglądając się klasycznej rzeźbie weneckiego artysty Antonio Canova, odnosi się wrażenie, że moc miłości ożywia umarłych w wielkim artystycznym hymnie pożądania. Canova jest chyba jedynym artystą, któremu udaje się nadać dziełom z marmuru wyjątkowo zmysłowy charakter. W tej rzeźbie nagie ciała Amora i Psyche są pełne erotyzmu, a ich pełne czułości, ale też pożądania objęcie jest dowodem na to, że miłość zwycięża wszystko.

Amor i Psyche, Antonio Canova, 1793

Jowisz i Io, Correggio

Pochodzący z około 1530 roku obraz włoskiego malarza Correggio odwołuje się do znanego greckiego mitu, kiedy to bóg Jowisz zmienił się w niebieską mgłę, aby uniknąć podejrzeń swojej żony o zdradę. Malarz jednak przekształca ten mit w erotyczną fantazję. Naga kobieta jest przedstawiona w objęciach niebieskiej zjawy, która ją pieści. Bohaterka bezwładnie poddaje się tym pieszczotom, a na jej obliczu maluje się niebiańska rozkosz.

Jowisz i Io, Correggio, 1532

Sen żony rybaka, Hokusai

Erotyczna natura tego obrazu nie pozostawia żadnych niejasności. Obraz Hokusai Katsushika, będący jednocześnie doskonałym przykładem japońskiej sztuki shunga, przedstawia żonę rybaka, która w czasie zbierania pereł została złapana przez dwie ośmiornice. Większa z ośmiornic oplata blade nagie kobiece ciało, sprawiając erotyczną przyjemność bohaterce.

Sen żony rybaka, Hokusai, 1814

Kochankowie mężczyzna i kobieta, Egon Schiele

Schiele portretował kobiety i mężczyzn nie tylko z pożądaniem i adoracją, ale też z niebywałą otwartością, co sprawia, że jego sztuka nabiera szalenie erotycznego wydźwięku. W tym przypadku austriacki twórca zdecydował się zaprezentować parę. W przedstawieniu dwóch splecionych ze sobą nagich ciał kryje się nie tylko namiętność i erotyczne napięcie, ale również oddanie i czułość.

Kochankowie mężczyzna i kobieta, Egon Schiele, 1917

Panny z Awinionu, Pablo Picasso

Picasso miał obsesję na punkcie kobiet i seksu. Od początku swojej kariery aż po je schyłek, tworzył erotyczne prace równie namiętne, co kontrowersyjne. Dowodem tego jest słynny prymitywistyczny obraz przedstawiający pięć nagich pracownic domu publicznego w Barcelonie. Z ich niekonwencjonalnymi kobiecymi kształtami i wnikliwymi spojrzeniami, dzieło stanowi proto-kubistyczną wersją erotyki.

Panny z Awinionu, Pablo Picasso, 1907

Szał uniesień, Władysław Podkowiński

To emblematyczne dzieło Podkowińskiego to bez wątpienia najbardziej znany akt w polskiej sztuce. Monumentalnych rozmiarów kompozycja przedstawia nagą, jasnowłosą kobietę na wzburzonym karym koniu. Bohaterka obrazu dosiada zwierzę na oklep, obejmując jego szyję, jej oczy są zamknięte, a rozwiane włosy splatają się z końską grzywą. Do dziś pozostaje tajemnicą, kim była sportretowana niewiasta. Wiadomo za to, że rankiem 24 kwietnia 1894 roku, tuż przed planowanym zakończeniem wystawy, Podkowiński zadała swojemu dziełu 16 ciosów nożem.

Szał uniesień, Władysław Podkowiński, 1893

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Kiedy malarstwo uwiecznia miłość

Porozmawiajmy o muzach i kobietach w sztuce

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top