pl.adopte.app

pl.adopte.app

5 oznak, że boisz się zaangażowania

Wiele powodów może prowadzić kogoś do strachu przed podjęciem długoterminowego zobowiązania miłosnego. Toksyczne związki, traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, a nawet nasilona potrzeba wolności mogą sprawić, że dana osoba poczuje się niekomfortowo lub będzie podatna na zranienie, gdy zażyłość z inną osobą będzie wzrastała i wyzwalała silne uczucia.

Nie zawsze jednak można łatwo określić, czy blokada jest tylko naturalną fazą życia, czy też prawdziwą fobią. Z tego powodu w ZaadoptujFaceta postanowiliśmy omówić 5 oznak świadczących o tym, że boisz się zaangażowania.

1. Czujesz się zduszona lub uwięziona, kiedy Twój partner okazuje głębsze uczucia

Rozmowy na ogólne tematy czy nawet nieco powierzchowne uczucia były interesujące, dopóki w grę nie wchodziły dwa przerażające słowa: “Kocham Cię". Może i brzmią one uroczo i przyjemnie na początku, ale z czasem myślenie o tym sprawia, że czujesz się nieswojo i niespokojnie.

2. Masz wrażenie, że druga osoba jest zawsze bardziej zaangażowana od Ciebie

Badanie opublikowane w 2010 r. wskazuje, że obawa przed utratą partnera może być jednym z czynników zwiększających predyspozycje do zaangażowania. Jeśli jednak z Twojej strony zaangażowanie emocjonalne jest znacznie mniejsze, ten strach nie istnieje lub staje się nieistotny. I właśnie to powstrzymuje Cię przed chęcią przejścia do kolejnego etapu związku.

3. Używasz jako wymówki argumentu, że "etykiety są niepotrzebne"

Na początku związku, etykietowanie rzeczy może być bardzo intensywne, a nawet problematyczne. Jeśli jednak sprawy układały się pomyślnie przez jakiś czas, a mimo to ciągle odsuwasz się od poważniejszego zaangażowania, pomysł, aby utrzymać rzeczy takimi, jakie są, może być subtelnym sposobem na to, aby nie pozwolić temu związkowi posunąć się naprzód.

4. Nie uwzględniasz drugiej osoby w swoich planach na przyszłość

Planowanie przyszłości nie jest tak naprawdę problemem. To, co może utrudnić sprawę, to konieczność uwzględnienia w tych planach swojego partnera. Osoby, które boją się zaangażowania, nie widzą siebie z kimś na dłuższą metę, zwłaszcza jeśli wiąże się to ze zmianą poziomu intymności w tym związku.

5. Interesuje Cię tylko jeden rodzaj intymności: seksualna

Jeśli bodźce emocjonalne sprawiają, że czujesz się niekomfortowo w sposób, który jest całkowicie przeciwny do tego, jak czujesz się podczas kontaktów seksualnych ze swoim partnerem, może to być znak, że boisz się zaangażować. A to dlatego, że często intymne są bardziej powierzchowne niż emocjonalne połączenie. Seks może być wykorzystywany jako ucieczka przez osoby, które borykają się z tego rodzaju fobią.

Teraz gdy potrafisz rozpoznać znaki, łatwiej będzie Ci zastanowić się nad Twoimi relacjami i tym samym dowiedzieć się, czy naprawdę odczuwasz lęk przed zaangażowaniem. Pamiętaj, że poznanie swoich obaw to pierwszy krok do ich przezwyciężenia.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

5 pytań, które musisz zadać na pierwszej randce

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top