ZaadoptujFaceta.pl

5 technik poprawnej komunikacji w związku

Zapewne każdy z nas zgodzi się z tym, że poprawna komunikacja jest kluczowa w budowaniu szczęśliwych relacji. Znajomość technik i ich zastosowanie może nie tylko podnieść naszą jakość życia, ale też ułatwić codzienne funkcjonowanie. Jednak jak wprowadzić te zasady w życie?

W ZaadoptujFaceta postanowiliśmy podzielić się z Wami 5 technikami skutecznej komunikacji, które znacząco ułatwią Wam kontakt z partnerem i nie tylko. Przeanalizujcie je dokładnie, a przekonacie się, że wcale nie są one aż takie skomplikowane.

Aktywne słuchanie

Technika ta sprowadza się do okazywania rozmówcy uwagi, szacunku, życzliwości i empatii oraz jednoczesnego powstrzymywanie się od osądów, oskarżeń i dawania rad. Zamiast zakładać, że wiesz wszystko najlepiej, skup się tylko na słowach, które wypowiada Twój rozmówca.

Parafraza

Zapewne zdarzyło się Wam stosować tę technikę, nawet o tym nie wiedząc. Parafraza, zwana też metodą lustra, to nic innego jak powtarzanie własnymi słowami, tego co zrozumiałaś z wypowiedzi swojego partnera. Możesz zacząć od słów: Z tego, co zrozumiałam..., Uważasz, że..., itp. To prosty sposób na uporządkowanie rozmowy i uniknięcie nieporozumień.

Precyzowanie

Ta technika doskonale sprawdza się wtedy, gdy jakaś kwestia między Tobą a Twoim partnerem nie jest jasna. Precyzowanie nie tylko pomaga rozwiać wątpliwości, ale też wysyła Twojemu partnerowi sygnał, że jesteś zainteresowana tym, co mówi. Warto zacząć od słów: Zatrzymajmy się przy temacie... lub Co rozumiesz przez…, itp.

Klaryfikacja

Klaryfikacja pozwala na uporządkowanie istotnych elementów waszej rozmowy. Dzięki tej technice upewnisz się, że wasz sposób postrzegania sytuacji jest taki sam. Aby wcielić klaryfikację w życie, użyj sformułowań takich jak: Jeśli dobrze Cię rozumiem, to..., Zbierzmy wszystkie najważniejsze informacje..., itp.

Dowartościowanie

Dzięki dowartościowaniu, czyli podkreśleniu i docenieniu niektórych kwestii, Twój partner poczuje, że wysiłek włożony przez niego w konwersację, nie idzie na marne. W ten sposób Twój rozmówca przekona się, że ma w Tobie oparcie. W trakcie rozmowy okazuj mu zainteresowanie poprzez potakiwanie i używanie zwrotów taki jak: Opowiedz mi o tym coś więcej, Mów dalej, itp.

Pamiętaj, że poprawna komunikacja w związku to zadanie dla dwojga. Jeśli oboje będziecie w pełni zaangażowani, możecie zbudować satysfakcjonujące relacje i tym samym sprawić, że wasza wspólna codzienność stanie się łatwiejsza.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

4 rzeczy, które kobiety chcą, żebyś wiedział o seksie

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top