pl.adopte.app

pl.adopte.app

Alice Ball

Niewiele wiadomo o życiu prywatnym Alice Ball, ale z pewnością jest rozpoznawalna jako wnuczka jednego z pierwszych i najważniejszych afroamerykańskich fotografów. Urodzona w 1892 roku w Seattle, studiowała chemię i farmakologię na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

W 1915 roku została wymieniona jako jedna z pierwszych Afroamerykanek, które uzyskały tytuł licencjata z chemii, a później, na Uniwersytecie Hawajskim, Ball, poświęciła się badaniu wszystkich aktywnych składników stosowanych w leczeniu trądu (choroba Hansena). Uzyskała również tytuł licencjata i napisała pracę magisterską skupiającą się na metodach pozyskiwania składników aktywnych z roślin leczniczych. W wyniku swoich badań została zaproszona do współpracy na Uniwersytecie Hawajskim przez doktora Hollmana. Badała tam olej z rośliny chaulmoogra, w tamtym czasie jeden z niewielu znanych środków antybakteryjnych przeciwko trądowi.

Stosowanie tego oleju miejscowo nie wydawało się skuteczne, a przyjmowanie doustne powodowało zaburzenia żołądkowe. Ball szybko znalazła sposób na wyizolowanie aktywnych składników olejku i stworzenie z nich zastrzyków. Jej metoda okazała się skuteczna i bezpieczna, dzięki czemu wielu pacjentów mogło opuścić szpitale.

Niestety, jej wkład w postęp nauki został zminimalizowany i niemal zniweczony: przełożony, Arthur Dean z Uniwersytetu Hawajskiego, kontynuował jej pracę. Wyprodukował wiele ilości oleju do iniekcji i opublikował artykuł o wynikach badań, ale nie było w nim nawet cienia wzmianki o Ball. Metodologia ta została w rzeczywistości ochrzczona "Metodą Deana", a kampus uniwersytecki również został nazwany jego imieniem.

Jeśli nazwisko Alice Ball nie zniknęło w historii, a jej prawdziwe osiągnięcia są znane, to tylko dzięki jej byłemu koledze Hollmanowi, który postanowił interweniować. W 1922 roku opublikował on bowiem artykuł, w którym docenił rolę młodej chemiczki w badaniach, opisując szczegółowo, jak Ball rozwiązała problem.

Niestety jednak, mimo wielkiego aktu przyjaźni, jego interwencja nie wystarczyła. Musiało upłynąć około dziewięćdziesięciu lat, aby Uniwersytet Hawajski oddał Alice Ball należny hołd za przełomowe odkrycie. W 2000 roku uniwersytet zadedykował jej na kampusie roślinę, a konkretnie drzewo chaulmoogra, pod którym umieszczono pamiątkową tablicę. Rząd Hawajów postanowił ustanowić "Dzień Alice Ball", ku pamięci badaczki, aby oddać jej należną cześć i podkreślić rolę, jaką odegrała w świecie nauki.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Rosa Park: pierwsza dama praw obywatelskich

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top