pl.adopte.app

pl.adopte.app

Czym jest quiet quitting w związku?

Zapewne słyszeliście o tym nowym trendzie, który zrodził się w Stanach Zjednoczonych, a za sprawą mediów społecznościowych, na czele z TikTokiem, zyskał popularność na całym świecie. Termin quiet quitting na początku stosowano w kontekście pracy i kariery, ale bardzo szybko przeniknął on do sfery życia prywatnego, w tym do związków.

W adopte postanowiliśmy wziąć pod lupę to nowe zjawisko. Wyjaśnimy Wam, na czym ono polega, dlaczego może być niebezpieczne i jak mu zaradzić. Zapraszamy do lektury!

Co to jest quiet quitting?

Quiet quitting znane również pod nazwą quiet dumping to stosunkowo nowe pojęcia. Można je przetłumaczyć jako cicha rezygnacja albo ciche odchodzenie i, jak się okazuje, nie jest to przypadek, ponieważ całość opiera się właśnie na rezygnowaniu z tego, w co się wcześniej mocno zaangażowaliśmy.

Co ciekawe, quiet quitting można zaobserwować nie tylko w sferze zawodowej, ale również w życiu prywatnym. W drugim z wymienionych przypadków dotyczy to przede wszystkim osób, które są w długoletnich związkach.

Jak to wygląda w praktyce?

Osoby w pracy nie rzucają jej od razu, decydują się za to na robienie tego, czego się od nich wymaga, co zostało zapisane w ich umowie. Nie robią nadgodzin, nie angażują się emocjonalnie, a w czasie wolnym nie sprawdzają maila. Innymi słowy, starają się zachować tzw. life work balance.

Choć na pierwszy rzut oka wygląda to, jak zdrowe podejście do obowiązków zawodowych, to kiedy przełożymy takie zachowania na pole relacji partnerskich, robi się znacznie poważniej.

Quiet quitting w związku

Wycofanie zamiast konfrontacji - tak w skrócie można opisać to, jak wygląda to zjawisku w relacji romantycznej. Zanim ktoś podejmie ostateczną decyzję o rozstaniu, powoli przestaje angażować się w związek, dając z siebie wymagane minimum.

Co ciekawe, osobie, która stosuje quiet quitting, nie można zarzucić, że zupełnie wycofała się z relacji. To następuje progresywnie, partner lub partnerka przestaje inwestować w związek i zaczyna stopniowo emocjonalnie się z niego wycofywać.

Quiet quitting vs ghosting

Quiet quitting w związku może kojarzyć nam się z innym, podobnym sposobem kończenia relacji, ghostingiem - osoba, która go praktykuje, nie odbiera od nas telefonów, ignoruje SMS-y, nie przychodzi lub odwołuje umówione spotkania. Jednak w przeciwieństwie do ghostingu, quiet dumping ma raczej miejsce w bardziej zaawansowanych, a nawet długoletnich relacjach. Nie dochodzi także do gwałtownego zerwania kontaktu.

Dlaczego quiet quitting jest tak niebezpieczny? Otóż osoba, która go stosuje, nie doprowadza do konfrontacji, w której deklaruje chęć zakończenia związku. I tym samym, w pewnym sensie przerzuca odpowiedzialność za rozpad związku na drugą stronę, która prędzej czy później stwierdzi, że relacja w takiej formie nie zaspokaja jej potrzeb.

Jak poradzić sobie z quit quiting?

Quiet dumping dla osoby porzucanej jest wyjątkowo obciążający emocjonalnie. Może ona wierzyć, że kryzys da się przezwyciężyć wspólną pracą. Tymczasem druga osoba w związku tak naprawdę podjęła już decyzję o jego zakończeniu, nawet podświadomie, nie mówiąc o tym.

Jedynym realnym rozwiązaniem wyjścia z tego impasu, jest szczera i długa rozmowa z partnerem. Podzielenie się z nim swoimi odczuciami nie tylko przyniesie ulgę, ale pozwoli ustalić wspólny plan działania: zdefiniować przyczynę problemów i podjąć decyzję o ratowaniu związku lub jego zakończeniu.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Nowy rok, nowe życie: jak zacząć od nowa?

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top