pl.adopte.app

pl.adopte.app

Emblematyczne powieści w samym sercu Paryża

Paryż, na przestrzeni lat, stanowił źródło inspiracji dla wielu pisarzy. Przemierzali Miasto Świateł, wsłuchując się w jego romantyczne historie, zawierali nowe znajomości, odkrywali nieznane zakamarki, by później móc opisać swoje doświadczenia na kartach swoich dzieł.

W adopte postanowiliśmy zebrać dla Was kultowe powieści, których akcja rozgrywa się w samym sercu Paryża. Gwarantujemy, że po ich przeczytaniu, zdecydujecie się na podróż do romantycznej stolicy Europy. A zatem zapraszamy do lektury!

Dzwonnik z Notre Dame, Victor Hugo

Victor Hugo, jeden z największych twórców literatury francuskiej, w 1831 roku stworzył kultowe dzieło beletrystyki Dzwonnik z Notre Dame. Powieść rozgrywa się w średniowiecznym sercu Paryża, gdzie śledzimy tragiczne losy Quasimodo, Esmeraldy i Claude'a uwikłanych w melodramatycznej historii miłosnej. W powieści zachwyca nie tylko różnorodność przedstawionych postaci, ale również Katedra Notre Dame, która ożywa za sprawą realistycznych opisów pisarza.

The Little Paris Bookshop, Nina George

Główny bohater, Jean Perdu, jest właścicielem księgarni pływającej po Sekwanie. Jego znajomość literatury dała mu cudowną umiejętność dokładnego rozpoznawania, jakiej książki ludzie potrzebują w danej chwili. Ironia polega na tym, że jedyną osobą, której nie może pomóc, jest on sam. Pewnego dnia otwiera list od dawnej kochanki i postanawia odmienić swoje życie. Czy mu się to uda?

Dwa dni w Paryżu, Jojo Moyes

Nell, mimo młodego wieku, zawsze chce mieć wszystko pod kontrolą i nie pozwala sobie na odrobinę spontaniczności. Dlatego ogromnym zaskoczeniem dla wszystkich staje się jej jedno szalone postanowienie. Nell pod wpływem chwili kupuje bilet do Paryża. Bohaterka trafia do stolicy Francji sama, bez nikogo, kto mógłby jej dotrzymać towarzystwa. Miasto Świateł jest jednak równie nieprzewidywalne, co impulsywna decyzja o podróży. Tutaj wszystko może się zdarzyć…

Elegancja jeża, Muriel Barbery

Jeśli lubicie bajki, to jest idealna książka dla Was! Powieść przedstawia historię Renée, dozorczyni w zamożnej paryskiej kamienicy, która pod pozornie "kolczastą" warstwą skrywa nieprzeciętny intelekt. Otacza ją grono snobów i pogardliwych bogaczy. Jednak jej życia nabiera barw, kiedy na swojej drodze spotyka Palomę, szalenie inteligentną nastolatkę oraz Ozu tajemniczego Japończyka. To spotkanie daje początek fascynującej opowieści o poszukiwaniu miłości, swojego miejsca na ziemi, o ulotności życia i o sile przyjaźni.

Światło, którego nie widać, Anthony Doerr

Akcja powieści toczy się podczas II wojny światowej w okupowanej przez nazistów Francji. Jej bohaterami są niewidoma dziewczynka Marie-Laure mieszkająca wraz z ojcem w Paryżu  i osierocony niemiecki chłopiec Werner. Ich losy splatają się w niezwykły sposób, a między bohaterami rodzi się silna więź. Ta powieść stanowi subtelny portret dwójki niewinnych bohaterów na tle tragicznej historii XX wieku.

Ruchome święto, Ernest Hemingway

To autobiograficzna relacja Ernesta Hemingwaya z pobytu w Paryżu w latach 20. ubiegłego wieku. Książka opowiada o zmaganiach pisarza z czasów, kiedy był początkującym dziennikarzem żyjący na granicy ubóstwa. Jego doświadczenia w stolicy Francji odegrały kluczową rolę w rozwoju jego twórczości. Paryż ożywa tutaj dzięki adresom barów, mieszkań, kawiarni i hoteli, a także opisom jego codziennych przyszłego noblisty. Co ciekawe, dopiero na kilka miesięcy przed śmiercią Hemingway postanowił nadać książce definitywny kształt. I od tej właśnie pracy śmierć go oderwała.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Przeżyj prawdziwą miłość w mieście miłości

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top