pl.adopte.app

pl.adopte.app

Jak mieć pozytywne podejście do swojej seksualności?

Kiedy myślimy o seksie, punktem odniesienia, według którego dokonujemy oceny zachowań seksualnych innych, są nasza aktywność seksualna, orientacja psychoseksualna, tożsamość płciowa, wartości i przekonania. Czasami jednak zdarza się, że oceniamy zachowania seksualne innych. A gdybyśmy tak wyobrazili sobie, że wszystkie rodzaje ekspresji seksualnej są sobie równe?

Jest to możliwe, jeśli mamy pozytywne podejście do seksualności, zarówno swojej, jak i osób wokół nas. Ale co zrobić, aby tak właśnie było? W zaadoptuj przygotowaliśmy dla Was kilka prostych wskazówek, które pozwolą Wam popracować nad waszą sekspozytywnością

Zaakceptuj siebie

Ważnym krokiem jest zaakceptowanie własnej seksualności (a w tym także swojej orientacji psychoseksualnej i tożsamości płciowej) i uświadomienie sobie, że wszystko jest z nią w porządku. Każdy z nas ma swoje potrzeby i pragnienia, których nie należy tłumić. Warto za to otwarcie o nich mówić. Jednak jeśli coś Cię niepokoi, nie bój się skorzystać z pomocy specjalisty.

Decyduj o sobie

To, z jakimi osobami wchodzimy w relacje zarówno romantyczne, jak i erotyczne, to wyłącznie nasza decyzja. Dlatego nikt nie ma prawa dyktować nam, jak mamy się zachowywać, a tym bardziej zawstydzać nas czy wywoływać poczucie winy. To działa także w drugą stronę, nie pouczaj innych i nie oceniaj ich wyborów.

Eksperymentuj

Nierzadko zdarza się, że ukrywamy przed partnerem nasze pragnienia i fantazje. Szczera rozmowa na temat chęci eksperymentowania może wprowadzić relację na nowy poziom. Oczywiście pod warunkiem, że każda ze stron wyrazi na to przyzwolenie. Ważną kwestią jest ustalenie granic dotyczących komfortu psychicznego, fizycznego, jak i zdrowia. Pamiętaj, że w pozytywnej seksualności nie chodzi o spróbowanie wszystkiego za wszelką cenę, chodzi za to o obopólną zgodę.

Zadbaj o zdrowie

Bycie pozytywnym seksualnie to również dbanie o zdrowie, zarówno własne, jak i innych. Po pierwsze, warto samemu poddać się badaniom, aby wiedzieć, czy kontakty seksualne z  Tobą są bezpieczne. Po drugie, masz prawo zapytać o stan zdrowia osobę, z którą podejmujemy stosunek. Pamiętaj, że jeśli masz podejrzenia, że seks może być dla Ciebie ryzykowny, w każdym momencie możesz się z niego wycofać.

Poznaj własne potrzeby

Pozytywna seksualność to również znajomość własnych potrzeb, a także umiejętność stawiania granic. Kluczowe jest to, aby dostroić się do swojej seksualności i w miarę możliwości realizować swoje pragnienia. Sekspozytywność to samoświaodmość, samorealizacja, rozwój seksualny oraz stawianie na jakość w seksie. To także przestrzeń na poddawanie swojej seksualności refleksji.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, a nasze potrzeby różnią się od siebie. Nie należy ich oceniać, wystarczy tylko przyznać, że wszyscy mamy prawo do ich realizacji. W końcu seks ma być świadomą, bezpieczną i konsensualną decyzją pełną szacunku dla drugiej osoby, jak i dla nas samych.

Przy pisaniu tego artykułu korzystaliśmy z książki Radości z kobiecości Niny Brochmann i Ellen Støkken Dahl.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

5 technik poprawnej komunikacji w związku

Sposoby wyrażania miłości

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top