pl.adopte.app

pl.adopte.app

Jak wyjść z toksycznego związku?

Toksyczne relacje zdarzają się bez względu na status społeczny czy wiek. Faktem jest, że osobom żyjącym w toksycznych związkach często trudno jest zdać sobie sprawę z tego, co się dzieje, ale ich otoczenie zauważa, kiedy granice są bliskie przekroczenia.

Jeśli rozpoznanie problemu jest skomplikowane, wyjście z niego jest jeszcze trudniejsze, ale nie niemożliwe. Dlatego w adopte przedstawiamy kilka wskazówek, jak wydostać się z toksycznego związku.

Czym jest toksyczny związek? 

Jest to rodzaj relacji, która tłumi spontaniczne i zdrowe przejawy danej osoby, powodując obniżenie poczucia własnej wartości i zniekształcenie obrazu samego siebie. Osoby w toksycznym związku często rezygnują z siebie, próbując dostosować się do życzeń drugiej osoby, stopniowo tracąc swoją indywidualną wolność i często izolując się od rodziny i przyjaciół.

Jak wydostać się z toksycznego związku?

  1. 1. Uświadom sobie, że związek jest toksyczny: to pierwszy krok, który może być najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny. Aby dojść do tego punktu, musisz ocenić scenariusz, zadając sobie pytania takie jak: czy czujesz poczucie winy, wstyd lub częsty strach przed partnerem? Czy wycofałeś się od przyjaciół i rodziny? Czy zawsze oczekujesz, że druga osoba spełni swoją obietnicę zmiany?

  1. 2. Wzmocnij miłości do samego siebie: może się to wydawać trywialne, ale pielęgnowanie poczucia własnej wartości może przywrócić szacunek do samego siebie, dając ci siłę potrzebną do dążenia do lepszego życia. Wzmocnienie miłości do samego siebie jest niezbędne w tym procesie.

  1. 3. Stwórz siatkę bezpieczeństwa: jeśli myślisz o opuszczeniu związku, zaplanuj kolejne kroki. Gdzie zostaniesz? Co będziesz musiała ze sobą zabrać, a co zostawić? Na kogo możesz liczyć w tym procesie? Nie podejmuj decyzji bez planowania.

  1. 4. Zbuduj swoją niezależność: jeśli nie rozwijasz swojej kariery lub nie masz sposobu na utrzymanie się, nadszedł czas, aby zacząć o tym myśleć. Studiuj, szkol się, rozpocznij pracę. Niezależność finansowa jest jedną z głównych dróg do wolności.

  1. 5. Niech ktoś się dowie: koniec z sekretami. Powiedz członkowi rodziny lub przyjacielowi, aby mogli Ci pomóc w tym procesie.

  1. 6. Poszukaj profesjonalnej pomocy: wyjście z toksycznego związku wymaga wysiłku i czasu. Skontaktuj się z grupami wsparcia, terapeutą, a nawet wyspecjalizowanym prawnikiem, jeśli to konieczne.

  1. 7. Zerwij kontakt: bądź świadoma, że ten ruch będzie wymagał siły woli i skupienia, a być może bardziej drastycznych postaw, takich jak całkowite zdystansowanie się od partnera.

Toksyczne relacje są bardziej powszechne, niż mogłoby się wydawać. Jeśli czujesz, że Twoje dobre samopoczucie jest w jakikolwiek sposób zagrożone: emocjonalnie, psychicznie lub nawet fizycznie, poszukaj pomocy u rodziny, przyjaciół lub profesjonalistów. I pamiętaj, że zasługujesz na to, by być szczęśliwym i uwolnić się od krzywdy, jaką wyrządza Ci ten związek. Wyjście z toksycznego związku jest niezwykle trudnym i odważnym krokiem, ale możesz to zrobić.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

10 wskazówek jak poczuć się lepiej, gdy masz gorszy dzień

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top