ZaadoptujFaceta.pl

ZaadoptujFaceta.pl

Jak zakończyć związek w zdrowy sposób?

Decyzja o zerwaniu z osobą, którą szanujesz, a nawet kochasz, może być bardzo trudna, zwłaszcza gdy nie jesteś pewna, jaki byłby najlepszy sposób na poradzenie sobie z tą sytuacją. To właśnie z myślą o tym w ZaadotujFaceta przygotowaliśmy krótki przewodnik, jak zakończyć związek w zdrowy sposób?

Przyznaj, że Twoje powody są ważne

Często zdarza się, że jesteś z osobą, którą wszyscy uważają za niesamowitą, a mimo to masz nieustające poczucie dyskomfortu w związku. W takim przypadku możesz być zmuszona zaakceptować fakt, że pomimo bycia z teoretycznie perfekcyjną osobą, może ona nie być idealną osobą dla Ciebie. Rozstania nie dotyczą wyłącznie zaburzonych związków, czasami każda z osób będąca w relacji jest na innym etapie życia lub na innym poziomie zaangażowania i ważne jest, aby ich uczucia każdej z nich zostały wzięte pod uwagę.

Postaw się w sytuacji drugiej osoby

Jest to ważna wskazówka dla niemal każdego aspektu w życiu, a szczególnie w przypadku osoby, która ma właśnie usłyszeć powody zerwania. Postawienie się na miejscu drugiej osoby sprawi, że będziesz ostrożnie dobierać słowa i wybierzesz właściwy moment na zerwanie. Ale postaraj się nie zwlekać. Pamiętaj, że gdybyś Ty była na miejscu tej drugiej osoby, prawdopodobnie nie chciałabyś przedłużać związku, który zamierzasz zakończyć już od jakiegoś czasu.

Nie poruszaj spraw z przeszłości

Jednym z najpowszechniejszych odruchów podczas kończenia związku jest obwinianie drugiej osoby za negatywne zachowania, które, kumulując się, doprowadziły do zakończenia relacji. Jednak umieszczenie tej osoby w tej pozycji winnego tylko utrudni sprawę i uniemożliwi zakończenie relacji w zdrowy sposób. Jeśli druga osoba naprawdę chce poznać szczegóły, wybieraj zwroty, które koncentrują się na Twoich własnych uczuciach, takie jak: "Nie mogłam sobie poradzić z tym, że..." lub "Czułam, że...". Kluczem jest unikanie kłamstw i wymyślania powodów, które ukrywają prawdziwe problemy. Nie należy też być okrutnym wobec drugiej osoby, wytykając jej błędy, które były jednorazowe lub których nie da się zmienić.

Zdefiniuj granice

Świadomość, że dana osoba już Cię nie kocha, może być wielkim ciosem, ale ważne jest, aby ustalić jasne granice, które pozwolą Twojemu partnerowi odzyskać siły po doznanym ciosie. Zamiast prowadzić rozmowę tak, jakby nic się nie stało, podnosząc błahe sprawy, które ignorują sedno problemu, daj drugiej osobie czas i przestrzeń na zaakceptowanie zmian i na przeanalizowanie ich wpływu na jej życie.

Pamiętaj, że nawet jeśli to Ty zdecydowałaś się na zakończenie związku, również masz prawo cierpieć z powodu rozstania. Wykorzystaj ten moment, aby odbudować swoje życie, skupiając się na sobie i opierając się na przyjaciołach i rodzinie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

5 technik poprawnej komunikacji w związku

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top