ZaadoptujFaceta.pl

Kobiety, które podbiły przestrzeń kosmiczną

Kobiety od samego początku odgrywały kluczowe znaczenie w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Mimo że nierzadko usiłowano umniejszyć ich rolę, to w latach 60. XX w. wreszcie udało im się polecieć w kosmos, a w latach 80. dosłownie postawić tam swoją stopę. 

Choć w ostatnich dekadach agencje kosmiczne dokładały starań, by w misjach brały udział również astronautki, to droga dla kobiet chcących udać się w kosmos nadal pozostaje kręta.  

W ZaadoptujFaceta, korzystając z niepowtarzalnej okazji, jaką jest nasza wyjątkowa kampania Cosmic Love, przybliżamy sylwetki wspaniałych astronautek, bez których nie tylko historia podboju kosmosu, ale i świata, nie byłaby taka sama.

Trzy, dwa, jeden, zero, start! 

Walentina Tierieszkowa

W 1963 roku na orbitę okołoziemską dostał się Wostok 6 pierwszy statek kosmiczny z kobietą na pokładzie. Była nią radziecka kosmonautka i inżynierka Walentina Tierieszkowa. Główny projektant programu kosmicznego Siergiej Korolow, nie zgadzał się na wysłanie kobiety w kosmos. Mimo jego sprzeciwu, Tierieszkowa, pełna zamiłowania do latania i skoków spadochronowych, pomyślnie przeszła wszystkie testy wytrzymałościowe i wyruszyła na podbój przestrzeni kosmicznej. 

Swietłana Sawicka

Choć pierwszy lot kobiety w kosmos odbył się bardzo wcześnie, to dopiero 19 lat później w przestrzeń kosmiczną została wysłana druga kobieta. Mowa o pochodzącej ze Związku Radzieckiego Swietłanie Sawickiej. W 1980 r. astronautka pomyślnie przeszła testy selekcyjne, po czym wstąpiła w szeregi radzieckich kosmonautów. Jej pierwsza misja kosmiczna odbyła się w sierpniu 1982 roku i trwała 8 dni. W lipcu 1984 roku, podczas swojej drugiej misji na pokładzie Sojuz T-7, Swietłana stała się pierwszą kobietą, która odbyła trwający ponad trzy godziny spacer kosmiczny.

Sally Ride

Podczas gdy wszystkie odbyte amerykańskie misje kosmiczne były obsadzone wyłącznie przez mężczyzn, w 1977 roku NASA postanowiła zwerbować pierwszy żeński zespół astronautów. Konkurencja była ogromna, aż 8000 kandydatek ubiegało się o miejsce w tym prestiżowym korpusie. W 1978 roku wybrano 35 nowych astronautek, wśród nich znalazła się doktor fizyki Sally Ride. I tak w 1983 roku, po pięciu latach intensywnych przygotowań, jako pierwsza Amerykanka w historii, Ride stanęła na pokładzie wahadłowca Challenger. Wzięła udział w dwóch misjach i spędziła na orbicie łącznie dwa tygodnie. 

Mae Jemison

Mae Jemison zapisała się w historii jako pierwsza czarnoskóra kobieta, która poleciała w kosmos. Zanim do tego doszło, przebyła długą drogę. W 1973 roku, w wieku zaledwie 16 lat, została przyjęta na Uniwersytet Stanforda. Tam studiowała chemię, ale na tym nie poprzestała. W 1981 roku zdobyła tytuł doktora medycyny na Uniwersytecie Cornella. Mimo że spełniała się zawodowo, nie traciła nadziei na to, że kiedyś podbić także wszechświat. W 1987 r. została przyjęta do Korpusu Astronautów NASA, a pięć lat później  spełniła swoje marzenie z dzieciństwa lecąc w kosmos na pokładzie wahadłowca Endeavour. 

Ellen Ochoa

Ellen Ochoa to nie tylko pierwsza kobieta latynoskiego pochodzenia, która w 1993 roku odbyła lot w kosmos na pokładzie promu Discovery, ale również wynalazcą. Zanim ruszyła na podbój kosmosu, zdobyła tytuł doktora w dziedzinie elektrotechniki na Uniwersytecie Stanforda, a w 1987 roku opatentowała innowacyjny system optyczny. Ochoa swoją karierę w NASA rozpoczęła w 1990 roku i szybko pobiła niezwykły rekord, przebywając prawie 1000 godzin w kosmosie. Obecnie, jako pierwsza kobieta w historii, sprawuje funkcję dyrektora Centrum Lotów Kosmicznych.

Anna Fisher

Na koniec, nie mniej ważna w eksploracji przestrzeni kosmicznej kobieta, Anna Fisher. W 1978 została wybrana na astronautkę i znalazła się w grupie NASA-8. Była to pierwsza załoga, w skład której wchodziły kobiety. W sierpniu 1979 roku ukończyła szkolenia i okres próbny kwalifikujący ją do lotu. Wzięła udział w misji wahadłowca Discovery, która rozpoczęła się w 1984 roku. Przebywała łącznie 192 godziny w przestrzeni kosmicznej.

Historia Fisher była natchnieniem dla Ridleya Scotta do stworzenia w 1978 roku postaci Ripley, głównej bohaterki kultowego filmu Obcy. Dziś, w wieku 71 lat, astronautka wciąż stanowi źródło inspiracji, również dla nas. Dowodem tego jest logo naszej Cosmic Love Space Agency, którym to składamy hołd Annie Fisher i jej niezwykłym osiągnięciom.

Po raz pierwszy w historii, dzięki ZaadoptujFaceta, 1000 zakochanych będzie mogło wysłać swoje listy miłosne w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX.

Dajemy Wam szansę na przeżycie niezapomnianej romantycznej międzyplanetarnej przygody. Aby wziąć w niej udział, zalogujcie się na www.zaadoptujfaceta.pl/cosmic i stańcie się częścią podboju wszechświata.

back to top