pl.adopte.app

pl.adopte.app

Kobiety w przestrzeni kosmicznej

Christina Koch i Jessica Meir w zeszły czwartek wyszły z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w otwartą przestrzeń. Bez zbędnego patetyzmu, można powiedzieć, że był to wielki krok dla ludzkości. A to dlatego, że astronautki jako pierwsze kobiety w historii wzięły udział w samodzielnym spacerze kosmicznym.

Fakt, że to właśnie te kobiety postawiły swoją nogę w kosmosie, nie jest kwestią przypadku, a zwyczajnie ich predyspozycji. Po licznych badaniach i szkoleniach NASA postanowiła przydzielić tę misję Koch i Meir, ponieważ to one z całej grupy wykazały się najlepszymi warunkami fizycznymi i intelektualnymi.  

NASA jest kobietą

Warto jednak pamiętać, że historia kobiet w tym obszarze sięga daleko wstecz. Zacznijmy od tego, że bez nieocenionej pracy kobiety, słynny spacer Neila Armstronga po Księżycu, prawdopodobnie nigdy nie doszedłby do skutku. To właśnie dzięki czarnoskórej programistce, Katherine Coleman i jej niewiarygodnej precyzji matematycznej, udało się obliczyć trajektorię lotu statku kosmicznego Apollo 11 w 1969 roku. 

Kolejną kobietą, której zawdzięczamy postęp w podboju przestrzeni kosmicznej jest matematyczka i programistka, Dorothy Johnson Vaughan. Dzięki ciężkiej pracy i uporowi, została pierwszą Afroamerykanką, która objęła stanowisko managera w NASA. Tam też pracowała do 1971, aż do emerytury. Vaughan była ekspertką w zakresie programowania języka obliczeń numerycznych, niezbędnego do wystrzeliwania satelitów w przestrzeń kosmiczną.

Natomiast, jej dobra koleżanka, Mary Winston po 34 latach pracy w NASA zdobyła najwyższy dostępny tytuł inżyniera. Matematyczka zdawała sobie jednak sprawę, że nie może zdobyć dalszych awansów bez zostania przełożoną, dlatego zgodziła się na degradację. Wszystko po to, aby zostać kierownikiem Federalnego Programu Kobiet, którego celem było promowanie zatrudniania kobiet w nauce. 

Tymczasem na drugiej półkuli

W tym samym czasie, na drugiej półkuli świata, a dokładnie w Związku Radzieckim, też nie próżnowano. W 1963 roku Walentina Władimirowna Tierieszkowa na pokładzie statku kosmicznego Wostok 6 jako pierwsza kobieta w historii, 48 razy okrążyła Ziemię. Celem misji było sprawdzenie, jak na tak ekstremalne warunki reaguje organizm kobiety. 

Mimo pomyślnych rezultatów, kolejna kobieta poleciała w kosmos dopiero 19 lat później. Była nią Swietłana Jewgienijewna Sawicka, która w 1982 roku na statku Sojuz T-7 odbyła swój pierwszy lot kosmiczny. Dwa lata później, podczas kolejnej misji, radziecka astronautka jako pierwsza kobieta w historii wyszła w otwartą przestrzeń kosmiczną, przybywając tam 3 godziny 35 minut.  

Houston, mamy problem

Te odważne kobiety nie tylko przyczyniły się do rozwoju nauki, ale też przetarły szlak swoim koleżankom po fachu. Dziś na liście kobiet, które poleciały w przestrzeń kosmiczną znajdują się między innymi tenisistka Sally Ride, inżynier Judith Resnik, geolog Kathryn Sullivan, biolog Shannon Lucid, nauczycielka Christa Mcauliffe, tancerka Mae Jemison, flecistka Ellen Ochoa, kardiolog Chiaki Mukai, pilot wojskowy Eileen Collins, czy lekarka Claudie Haignerè. Co prawda, wśród nich nie ma jeszcze Polek, ale mamy nadzieję, że już niebawem postawimy tam też i naszą nogę. W końcu, sky is the limit 

"To, czego dokonałyśmy, pokazuje ogromną pracę, która miała miejsce w poprzednich dekadach, pracę wszystkich kobiet, dzięki którym mamy szansę być tutaj" - trafnie podsumowała Meir, która razem z Koch pozostanie na orbicie do lutego 2020.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

15 błędów, których nie chcesz popełnić będąc w związku

Saint Laurent - marka, która promuje kobiecą siłę i bezpieczny seks

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top