ZaadoptujFaceta.pl

ZaadoptujFaceta.pl

Malala Yousafzai: najmłodsza laureatka Nagrody Nobla na świecie

Gdzie byłaś, kiedy miałaś 15 lat? Zamknij oczy i przypomnij sobie, co wtedy robiłaś? Czy widzisz siebie?

Otóż dokładnie w tym samym wieku Malala Yousafzai wsiadała do szkolnego autobusu, kiedy wszedł do niego zamachowiec i wykrzyczał jej imię, tuż przed oddaniem trzech strzałów, z których jeden z nich trafił w jej głowę.

Malala urodziła się 12 lipca 1997 r. i dorastała w dystrykcie Swat Valley w północno-zachodnim Pakistanie. Jej ojciec, pakistański poeta i nauczyciel, zawsze walczył o prawo do edukacji. I tak w 2008 roku prowadził szkołę dla dziewcząt, aż do czasu, kiedy talibowie przejęli kontrolę nad regionem: zakazali między innymi telewizji, muzyki i edukacji dla kobiet. A jeśli ktoś się sprzeciwił lub wyraził głośno swoją opinię, wymierzano surowe kary, ze śmiercią włącznie.

"Chodziłam do szkoły w strachu, ponieważ talibowie wydali dekret zabraniający dziewczętom uczęszczania do szkoły. Gdy przechodziłam, usłyszałam, jak jakiś mężczyzna mówi: "Zabiję Cię". Przyspieszyłam kroku i kiedy obejrzałam się za siebie, mężczyzna był już za mną. Ale, ku mojej wielkiej uldze, rozmawiał przez telefon, więc musiał grozić komuś innemu" - napisała Yousafzai 3 stycznia 2009 r. w swoim pierwszym artykule dla BBC pod pseudonimem Gul Makai, który w rzeczywistości lubiła bardziej niż swoje prawdziwe imię, oznaczające "ból w żałobie", co jest określeniem dalekim od jej odważnej postawy. 

W wieku zaledwie 11 lat, dzień po dniu pisała odręczne notatki, w których mówiła o życiu pod rządami zbrojnej organizacji Tehrik-i-Taliban Pakistan, które reporter skanował i wysyłał do BBC. Donosił o zamknięciu setek szkół dla dziewcząt, okupacji ulic przez wojsko i zabójstwach na ulicach i innych licznych okrucieństwach.

W związku z tym, że Talibowie kontrolowali wszystkie media i sprawowali władzę za pomocą strachu, niewiele informacji przeciekało na zewnątrz. Jednak dzięki publikacjom "Gul Makai" sprawa ta stała się widoczna, a jej artykuły zyskały tak duży międzynarodowy rozgłos, że w marcu 2012 r. jej tożsamość została ujawniona

Jednak była jedna rzecz, która przerażała ją bardziej niż terroryści, to fakt, że kobiety stracą prawo do edukacji. Nie przestawała więc mówić i bronić swoich ideałów, aż 9 października 2012 roku, w wieku 15 lat, została postrzelona.

Helikopter przetransportował ją do szpitala wojskowego w Peszwarze, a ojciec, który jej towarzyszył, poprosił krewnych o rozpoczęcie przygotowań do pogrzebu. Szanse na jej przeżycie były niewielkie. 

Jednak jej ciało było równie silne jak jej przekonania i Malala wyszła z krytycznego stanu: dwa miesiące po ataku była w stanie polecieć do Anglii na rehabilitację. Zdarzenie to miało tak duże znaczenie na arenie międzynarodowej, że ONZ wystosowało w jej imieniu petycję z żądaniem, aby wszystkie dzieci uczęszczały do szkoły do końca 2015 r., co pomogło Pakistanowi w ratyfikacji prawa do edukacji. 

Kiedy już wyzdrowiała, świętowała swoje 16 urodziny, wygłaszając przemówienie przed tysiącami ludzi w siedzibie ONZ w Nowym Jorku: "Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jeden pióro mogą zmienić świat", aż całe zgromadzenie wstało i nagrodziło ją owacją na stojąco.

W tym samym roku ukazał się bestseller To ja, Malala, autobiografia napisana we współpracy z dziennikarką Christiną Lamb. Ale to nie pierwszy raz, kiedy historia Malali stała się inspiracją. W 2009 r. dziennikarz New York Timesa Adam B. Ellick nakręcił o jej życiu film dokumentalny.

Wśród licznych nagród i wyrazów uznania, jakie otrzymała, w 2014 roku przyznano jej Pokojową Nagrodę Nobla za walkę z represjonowaniem młodzieży i za prawo wszystkich dzieci do edukacji. W ten sposób w wieku 17 lat stała się najmłodszą osobą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla. 

W 2013 roku założyła fundację Malala Fund, której celem jest zbieranie funduszy na inwestowanie w dziewczęta, które nie mogą uczęszczać do szkoły z powodu problemów ekonomicznych na całym świecie.

W 2020 roku Yousafzai ukończyła studia z zakresu filozofii, polityki i ekonomii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Dziś nadal wygłasza przemówienia na temat znaczenia edukacji i fundamentalnej roli dialogu w rozwiązywaniu problemów politycznych i militarnych. Mając 24 lata, nie tylko przyczyniła się do zakończenia dyktatury, ale stanowi inspirację dla milionów kobiet na całym świecie.

Agustina Urbano

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Anne Frank

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top