pl.adopte.app

pl.adopte.app

Maria Montessori

Maria Montessori urodziła się 31 sierpnia 1870 roku w Chiaravalle we Włoszech i była drugą kobietą w Europie, która została lekarzem. Jednak to jej praca jako pedagoga naznaczyła świat i wpłynęła na pokolenia. Znana z opracowanej przez siebie metody edukacyjnej, która do dziś jest stosowana w szkołach na całym świecie, Montessori podkreślała znaczenie wolności, aktywności i stymulacji dla fizycznego i psychicznego rozwoju dzieci.

Maria Montessori, która nie mogła praktykować medycyny, ponieważ żyła w czasach, w których niedopuszczalne było, aby kobieta badała ciało mężczyzny, postanowiła wykorzystać swoją wiedzę jako lekarz do pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach.

Później, gdy zdecydowała całkowicie skupić się na nauczaniu, pedagożka zwróciła się ku dzieciom, które nie miały dostępu do edukacji szkolnej i znajdowały się na społecznym marginesie. Opracowana przez nią metoda nauczania Montessori sprawiła, że dzieci te, pochodzące z włoskiej klasy robotniczej, prezentowały lepsze wyniki w opracowanych wówczas testach.

Oglądając zdjęcia, Montessori można zauważyć, że nigdy nie jest ona na wyższej pozycji niż dzieci. Wręcz przeciwnie, wychowawczyni zawsze pojawia się przykucniętej lub siedzącej pozycji, na wysokości oczu swoich uczniów. Takie podejście jest częścią jej przekonania o tym, że dziecko musi znajdować w centrum perspektywy patrzenia, myślenia i budowania rozumowania świata. Ten pedagogiczny i demokratyczny gest ukazuje współzależność między dzieckiem, kontekstem społecznym i możliwościami, które przed tym podmiotem się rozszerzają.

Jej teoria adaptuje zasadę samokształcenia, która polega na minimalnej ingerencji nauczyciela, prowadząc dziecko do budowania autonomii, do której nigdy wcześniej nie zachęcali poprzedzający ją pedagodzy. Kilku innych specjalistów w tej dziedzinie uważa, że jest to najistotniejszy punkt w dorobku Marii Montessori.

Lekarka i pedagog zakończyła życie w wieku 81 lat, siedząc w ogrodzie domu przyjaciół w Noordwijk aan Zee, miejscowości na holenderskim wybrzeżu. Montessori została pochowana na cmentarzu rzymskokatolickim w Noordwijk, ale jej praca pozostaje kamieniem milowym w budowie nowego myślenia w edukacji wczesnoszkolnej.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Rita Levi Montalcini: od neurolożki do senatorki

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top