ZaadoptujFaceta.pl

Anne Frank

Już jako dziecko Anne Frank chciała zostać pisarką lub dziennikarką. Jej ciekawość sprawiała, że rozmawiała z ludźmi i chciała dowiedzieć się więcej o rzeczach, które przykuwały jej uwagę. Niestety, jej życie zostało przerwane przez antysemickie prześladowania w czasie Holokaustu.

Annelies Marie Frank urodziła się 12 czerwca 1929 r. we Frankfurcie w Niemczech. Mieszkała ze swoją starszą siostrą Margot i rodzicami Otto i Edith Frank. W 1933 r., kiedy Anne miała zaledwie 6 lat, Adolf Hitler i antysemicka Partia Narodowo-Socjalistyczna przejęli władzę. Rodzina Franków zdecydowała się na ucieczkę do Amsterdamu w nadziei na lepsze życie. 

Anne szybko przyzwyczaiła się do nowego domu, nauczyła się języka i zaczęła chodzić do szkoły. Wraz z rodziną czuła się bardzo dobrze, miała poczucie bezpieczeństwa, a nowy kraj oferował jej wiele możliwości. Niestety pewnego dnia wszystko uległo drastycznej zmianie, gdy nazistowskie Niemcy 1 września 1939 roku najechały na Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa. Wkrótce naziści zaatakowali również Holandię.

Wehrmacht zaczął egzekwować nowe prawa ograniczające przemieszczanie się Żydów. Wyznawcy tej  religii zostali zmuszeni do pracy w miejscach przeznaczonych tylko dla nich, natomiast dzieci musiały uczęszczać do oddzielnych szkół i nosić gwiazdę Dawida dla identyfikacji.

W dniu 5 lipca 1942 r. siostra Anny, Margot, otrzymała wezwanie do stawienia się w obozie pracy w III Rzeszy. W obawie o swoje życie rodzina postanowiła ukryć się w "tajnej komórce" za biurem, zamiast zgłosić się do obozu. Ukrywanie trwało dwa lata, a tuż przed tym wydarzeniem Anne otrzymała w prezencie na 13. urodziny pamiętnik, w którym zaczęła zapisywać swoje przeżycia, myśli i uczucia. Opowiadała też historie i rozpoczęła powieść o swoim życiu.

Niestety, 4 sierpnia 1944 r. kryjówka została odkryta przez Gestapo, niemiecką tajną policję państwową. Frankowie zostali aresztowani i wysłani do obozu w Westerborku 8 sierpnia tego samego roku. Miesiąc później, 4 września, wraz z 1019 innymi Żydami zostali umieszczeni w pociągu i przewiezieni do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Po przybyciu na miejsce rozdzielono kobiety i mężczyzn, a Anne i jej siostrę Margot wytypowano do pracy fizycznej ze względu na ich wiek.

Pod koniec października 1944 r. Anne i jej siostra Margot zostały przewiezione do innego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w północnych Niemczech. W wyniku tragicznych warunki, które panowały w obozie, obie siostry zachorowały na tyfus i zmarły w marcu 1945 r., na kilka tygodni przed wyzwoleniem obozu przez wojska brytyjskie 15 kwietnia. Ich matka Edyta również zginęła na początku stycznia 1945 r. w obozie w Oświęcimiu.

Wojska radzieckie wyzwoliły obóz Auschwitz-Birkenau 27 stycznia 1945 r., a ojciec Anny, Otto, jako jedyny z rodziny przeżył zagładę. Kiedy został wyzwolony, z wielkim bólem uświadomił sobie, że cała jego rodzina nie żyje. Wrócił jednak do Holandii i odkrył, że jego przyjaciel Miep Gies zdołał zachować pamiętnik Anny, zanim naziści zniszczyli ich kryjówkę. Otto uważnie czytał prace swojej córki, redagował je i kompilował ich fragmenty, starając się spełnić pragnienie córki i podzielić się jej wspomnieniami ze światem.

Początkowo Anne zaczęła pisać bez chęci bycia czytaną przez innych, ale pewnego dnia usłyszała, jak holenderski minister edukacji zachęca obywateli do prowadzenia pamiętników. Po usłyszeniu tych słów nastolatka postanowiła, że gdy będzie po wszystkim, napisze powieść na podstawie swojego dziennika. Zebrała wszystkie materiały, które posiadała i zaczęła je doskonalić i przepisywać.

Pamiętnik został opublikowany w czerwcu 1947 roku. Książka zyskała ogromną popularność i została przetłumaczona na ponad 70 języków. Otto miał nadzieję, że czytelnicy dziennika uświadomią sobie niebezpieczeństwa związane z dyskryminacją, rasizmem i antysemityzmem. W 1960 r. tajna przybudówka, w której ukrywała się rodzina, stała się muzeum zwanym Domem Anny Frank.

Paszport i pamiętnik Anne Frank, pisany ręcznie w Amsterdamie podczas II Wojny Światowej, źródło: AFP

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Alaska Davidson: pierwsza kobieta szpieg

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top