pl.adopte.app

pl.adopte.app

Billie Jean King: od tenisistki do feministki

Billie Jean Moffitt urodziła się 22 listopada 1943 roku w Long Beach w Kalifornii, jej ojciec Bill, był strażakiem, a matka Betty gospodynią domową. Rodzina Moffittów od zawsze była związana ze sportem: Bill, zanim został strażakiem, grał w NBA, a Betty była znakomitą pływaczką. Brat Billie Jean, Randy grał przez 11 lat w kilku drużynach Major League Baseball. Przeznaczenie małej Billie Jean było przesądzone.

Pierwszym sportem Billie Jean była koszykówka. Następnie zaczęła grać w softball, a w wieku 10 lata zdobyła ze swoją drużyną mistrzostwo miasta. Kiedy rozpoczęła piątą klasę, zapytała ojca, jakie sporty mogłaby uprawiać, aby nadal osiągać sukcesy. Jej ojciec wspomniał o tenisie. Od momentu wzięcia rakiety do ręki Billie Jean wiedziała, że jest stworzona do gry w tenisa.

Młoda zawodniczka postawiła wysoko poprzeczkę. "Zamierzam być nr 1 na świecie" - powiedziała Billie Jean swojej matce. Szybko jednak zorientowała się, że standardy dla młodych kobiet grających w tenisa są zupełnie inne niż dla młodych mężczyzn. Podczas turnieju w Los Angeles Tennis Club w 1955 roku, Billie Jean została wykluczona z grupowego zdjęcia młodych tenisistów, ponieważ miała na sobie tenisowe szorty, zamiast tradycyjnej sukienki tenisowej. Billie Jean nie zamierzała poddać się regułom i postanowiła działać na rzecz nierówności płciowej w sporcie.

Billie Jean została zauważona w 1958, kiedy wygrała swoją kategorię wiekową w mistrzostwach Południowej Kalifornii. Rok później zaczęła zawodowo grać w tenisa, a jej trenerką została była wielka gwiazda kobiecego tenisa Alice Marble. W międzyczasie Billie Jean ukończyła studia California State University w Los Angeles i pracowała jako instruktorka tenisa. W 1965 roku wyszła za mąż za studenta prawa Larry'ego Kinga.

W 1961 roku tenisistka po raz pierwszy zdobyła międzynarodową sławę, kiedy wraz z Karen Hantze Susman została najmłodszą parą, która zdobyła tytuł deblowy w Wimbledonie. W latach 1961-1979 Billie Jean zdobyła rekordową liczbę 20 tytułów w Wimbledonie, 13 tytułów w Stanach Zjednoczonych, cztery tytuły we Francji i dwa tytuły w Australii, co dało w sumie 39 tytułów Wielkiego Szlema. W 1972 roku wygrała U.S. Open, French Open i Wimbledon, zdobywając trzy tytuły Wielkiego Szlema w jednym roku.

Poza kortem Billie Jean prowadziła kampanię na rzecz równych nagród finansowych w rozgrywkach dla mężczyzn i kobiet. W 1973 roku, w szczytowym okresie swojej kariery, Billie Jean wykorzystała swoją pozycję i stworzyła Women's Tennis Association. Za sprawą jej walki, U.S. Open stał się pierwszym dużym turniejem oferującym równe nagrody dla obu płci.

Kampania na rzecz równości płac zyskała światową widownię ponad 90 milionów, kiedy Billie Jean zmierzyła się z tenisistą i samozwańczym szowinistą Bobbym Riggsem w "Bitwie płci". Bobby twierdził, że gra kobiet jest gorsza niż mężczyzn, a Billie przyjęła jego wyzwanie, by udowodnić, że się myli. King pokonała Riggsa 6-4, 6-3, 6-3. Żaden mecz tenisowy ani wcześniej, ani później nie był oglądany przez tak liczną publikę.

Podczas gdy Billie Jean odnosiła niesamowite sukcesy w życiu zawodowym, jej życie osobiste miało znaleźć się pod obserwacją całego kraju. Tenisistka zdała sobie sprawę, że interesują ją kobiety i na początku lat 70. rozpoczęła sekretny związek z kobietą. Dekadę później, w 1981 roku, Billie Jean publicznie przyznała, że jest lesbijką, w wyniku czego straciła wszystkie swoje kontrakty sponsorskie.

Billie Jean nie zamierzała się poddać i zaczęła kolejną walkę, tym razem z dyskryminacją ze względu na orientację seksualną. Po rozwodzie z Larrym w 1987 roku, Billie Jean stworzyła związek z Ilaną Kloss. Para zamieszkała w Nowym Jorku. Billie Jean i Ilana pozostali  bliskimi przyjaciółmi Larry'ego i jego rodziny.

12 sierpnia 2009 roku została odznaczona przez prezydenta Baracka Obamę Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym cywilnym wyróżnieniem Stanów Zjednoczonych, za działalność na rzecz kobiet i społeczności LGBTQ. Billie Jean nie zamierza jednak osiąść na laurach. Dziś, mając 78 lat, wciąż niestrudzenie walczy z niesprawiedliwością i dyskryminacją na całym świecie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Sofka Skipwith: księżniczka, która walczyła z nazizmem

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top