pl.adopte.app

pl.adopte.app

Coco Chanel: zbuntowana elegancja

Coco Chanel, zwana Gabrielle Bonheur Chanel, urodziła się 19 sierpnia 1883 roku w Saumur we Francji. W wieku 12 lat, po śmierci matki, ojciec postanowił wysłać ją i jej dwie siostry do sierocińca w opactwie Aubazine.

W wieku 18 lat Gabrielle Chanel dołączyła do swojej ciotki w Moulins. Tam zajęła się krawiectwem w warsztacie produkującym kostiumy i wyprawki. W latach 1907-1908, zdeterminowana, by wyrwać się ze skromnego stanu, zadebiutowała na scenie, śpiewając także w niektórych kawiarniach. W tym okresie została przemianowana na Coco, jak zwykła śpiewać "Qui qu'a vu Coco ?".

Regularnie podrywana przez mężczyzn, uwiodła bogatego Etienne de Balsan, który wprowadził ją do wyższej klasy, ucząc ją kodeksów i zwyczajów burżuazji. Relacje Balsana pozwoliły jej poznać Arthura Capela - "Boy" dla wtajemniczonych - i została jego kochanką w 1909 roku.

Coco Chanel, z natury buntowniczka, pozwalała sobie na wiele swobód, zwłaszcza w kwestii ubioru. Jej umiejętności krawieckie pozwoliły jej tworzyć własne ubrania, które zapowiadały styl odważnej elegancji, który uczynił ją sławną: stroje o uderzającej powściągliwości i elementy zarezerwowane dla męskiej garderoby, takie jak kardigan i spodnie.

W 1910 roku, dzięki pomocy finansowej swojego kochanka Boya Capela, Coco Chanel otworzyła swój pierwszy sklep z kapeluszami, zatytułowany "Chanel Modes", przy 21 rue Cambon w Paryżu. Sukces był tak duży, że jej kapelusze były również sprzedawane w dwóch nowych sklepach w Biarritz i Deauville, miastach goszczących burżuazję podczas I wojny światowej.

W 1915 roku, kierując się pragnieniem wyzwolenia kobiet w ich codziennych czynnościach, Coco Chanel podjęła haute couture i opracowała kolekcje, które wykraczały poza schematy. Kolejnym geniuszem Coco było pogodzenie prostoty i elegancji, męskiego i kobiecego stylu, szlachetnych materiałów i praktycznych zastosowań.

Od 1921 r. mały butik przy rue Cambon został powiększony i dołączono do niego numery 27, 29 i wreszcie 31, które później stały się główną siedzibą marki Chanel.

Jako awangardowa projektantka kontynuowała ekspansję. Tak więc w 1921 roku była pierwszym couturierem, który wprowadził na rynek własne perfumy, kultowe Chanel No. 5, dzięki życzliwości braci Wertheimer, którzy od 1924 roku byli właścicielami 70% perfum Chanel. W 1932 roku Gabrielle Chanel stworzyła "Bijoux de Diamants", swoją pierwszą kolekcję luksusowej biżuterii.

Po śmierci Coco Chanel w 1971 roku, Chanel nie utraciło prestiżu. Stało się tak dzięki wirtuozerskiemu talentowi Karla Lagerfelda, który od 1983 roku stale aktualizował i dostosowywał kody słynnego domu. Po śmierci Karla Lagerfelda, w lutym ubiegłego roku, kreatywność Chanel ponownie znalazła się w rękach kobiety, 58-letniej Virginie Viard, która, podobnie jak jej poprzedniczka, powraca do świata, w którym moda powinna być elegancka, a jednocześnie praktyczna.

rejestruję się
back to top