pl.adopte.app

pl.adopte.app

Czym jest mirroring w związku?

Czy widzieliście pary, które po jakimś czasie randkowania lub bycia razem ubierają się, rozmawiają, a nawet zachowują w ten sam sposób? Zdarza się i mogą być nawet fizycznie podobni. To się nazywa mirroring.

Jeśli nie wiesz, co to jest i dlaczego może być niebezpieczne, w adopte wyjaśniamy Ci to.

Mirroring to zjawisko, w którym jedna osoba odzwierciedla świadomie lub nieświadomie język niewerbalny oraz postawy, lub zachowania drugiej osoby.

W parze mirroring jest podobny. Jest to mieszanka osobowości i stylu obu, które naśladują się wzajemnie. Coś, co daje im bezpieczeństwo i pomaga być bardziej pewnym siebie. Ludzie, którzy umawiają się na randki lub są w związku, spędzają razem dużo czasu i w końcu upodabniają się do sobie fizycznie i psychicznie. Nawet ich gesty w końcu wyglądają tak samo. Dzieje się tak dlatego, że mają wspólne doświadczenia i ich sposób życia kończy się tak samo.

Z drugiej strony istnieje też biologiczny powód, dla którego pociągają nas osoby fizycznie podobne do nas samych. Im bardziej jesteśmy do siebie podobni, tym bardziej czujemy się swojsko, więc zaufanie wzrasta.

Czy jednak mirroring może być toksyczny? Wcale nie, jest to po prostu oznaka wzajemnej adoracji. Jednak kopiowanie stylu czy zachowań naszego partnera prowadzi do emocjonalnej zależności, która może prowadzić do konfliktów między partnerami. Jeśli mimikra jest świadoma i wiemy, że ta zmiana nie przekreśla naszej osobowości, a raczej ją wzmacnia i pomaga nam się rozwijać, to jest ona pozytywna. Ale jeśli zmiana w jednym z partnerów wynika z braku tożsamości i/lub charakteru, skończy się to toksyczną mieszanką, ponieważ istnieje duża różnica między dostosowaniem się a zwykłym poddaniem się lub kopiowaniem. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał Twoje wątpliwości.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Hesidating vs slow loving: jaka jest różnica?

back to top