pl.adopte.app

pl.adopte.app

Georgia O'Keeffe: ikona amerykańskiego modernizmu

Georgia O'Keeffe była wybitną amerykańską malarką, znaną z obrazów przedstawiających kwiaty i krajobrazy południowo-zachodniej Ameryki. Urodzona w Wisconsin 15 listopada 1887 roku, O'Keeffe studiowała w Art Institute of Chicago, Art Students League of New York, University of Virginia i Columbia University Teachers College. Przez krótki czas pracowała jako nauczycielka sztuki w kilku szkołach podstawowych, liceach i na uniwersytetach, zanim w 1916 roku zorganizowała swoją pierwszą wystawę z fotografem i właścicielem galerii Alfredem Stieglitzem. Dwójka artystów pobrała się w 1924 roku.

O'Keeffe przeprowadziła się do Nowego Jorku i poświęciła się sztuce w pełnym wymiarze. Dzięki Stieglitzowi O'Keeffe poznała jednych z najbardziej wpływowych współczesnych artystów, takich jak Arthur Dove, Paul Strand i Edward Steichen, którzy ją inspirowali.

We wczesnych latach dwudziestych O'Keeffe używała farby olejnej jako głównego narzędzia, porzucając akwarelę. Chociaż namalowała serię obrazów inspirowanych architekturą Nowego Jorku, jej ulubionymi tematami były krajobrazy i kwiaty, którym nadawała seksualne konotacje odnoszące się do kobiecego ciała. W swoich obrazach O'Keeffe powiększała najmniejsze detale, pozwalała płatkom kwiatów wdzierać się na płótno i nadawała swoim pracom abstrakcyjny wygląd, choć opierały się one na obserwacji natury. Dzięki swoim obrazom O'Keeffe stała się jedną z największych współczesnych artystek swojego pokolenia.

W 1929 roku O'Keeffe po raz pierwszy pojechała do Nowego Meksyku i kontynuowała to co roku przez ponad dwie dekady, zanim osiedliła się tam na stałe w 1949 roku. Krajobrazy i pustynie Południowego Zachodu stały się głównymi tematami jej prac. O'Keeffe dokładnie badała kości zwierząt, skały, klify i góry. Uciekała się do fantastycznych obrazów, zestawiając szkieletowe obiekty ze swoimi krajobrazami w różnych rozmiarach i skalach, co doprowadziło niektórych do uznania dzieł, które stworzyła w tym czasie, za surrealistyczne.