ZaadoptujFaceta.pl

ZaadoptujFaceta.pl

Przewodnik po filmowych pocałunkach (Część II)

Pocałunek jest sztuką i podobnie jak wszystkie w przypadku każdej innej formy sztuki, dominujący styl zmienia się na przestrzeni epok. Z każdą dekadą całowania na wielkim ekranie ulegało modyfikacjom w zależności od tego, co działo się w kulturze, a także od ograniczeń nałożonych na filmowców.

W latach 40. pocałunek nie mógł trwać dłużej niż 3 sekundy, w latach 50. miał on miejsce jedynie w domowym zaciszu, w latach 60. całowanie na ekranie przeszło rewolucję, by w latach po raz kolejny 70. szokować samych widzów. Jakie były jego dalsze dzieje? Odkryjcie drugą część naszego przewodnika po filmowych pocałunkach.

Lata 80: szkolne pocałunki

Ten okres przyniósł odrodzenie filmu dla nastolatków, od Sixteen Candles, przez Pretty in Pink, Breakfast Club, Say Anything na Dirty Dancing kończąc. Te produkcje nie bały się pokazać niezręcznych pierwszych pocałunku, które mogły być zarówno puentą żartu, jak i chwytającym za serce wielkim finałem. Choć liczni lekceważą ten gatunek filmowy i jego nieco przewidywalną fabułę, to te filmy nie tylko nauczyły całe pokolenie młodych ludzi, jak wykonywać wielkie gesty przy akompaniamencie romantycznych ballad, ale także opowiedziały historie, które wyprzedziły swoją epokę.

Lata 90: pocałunki z otwartymi ustami

Lata 90. w kinie nie mogło obejść się bez pocałunków z języczkiem. Ówczesne komedie romantyczne przedstawiały zazwyczaj niezależną bohaterkę, którą podrywał zamożny karierowicz. Reżyserka Nora Ephron stworzyła legendarną trylogię Kiedy Harry poznał Sally, Bezsenność w Seattle i Masz wiadomość, w której zawarła jedne z najbardziej kultowych filmowych pocałunków. To był czas, kiedy początki Internetu zaczęły przenikać do kultury randkowej, zakochani dzwonili do siebie przez ogromne telefony komórkowe, a robienie sobie selfie było bardziej graficzne niż kiedykolwiek wcześniej. Końcówka lat 90. przyniosła również Titanica a wraz z nim legendarny pocałunek Rose (Kate Winslet) i Jacka (Leonardo DiCaprio) na dziobie najsłynniejszego statku pasażerskiego w historii.

Lata 2000: casualowe pocałunki

Wraz z nadejściem lat 2000 pocałunki stały się bardziej wyrafinowane, ustępując miejsca bardziej artystycznej kombinacji ust, języka i zamkniętych oczu. Najlepszym tego przykładem jest namiętny pocałunek do góry nogami między Peterem (Tobey Maguire) i Mary Jane (Kirsten Dunst) w Spider-Manie, a także płomienny pocałunek Noah (Ryan Gosling) i Allie (Rachel McAdams) w deszczu. Lata 2000 to również otwarcie się kina na tematykę LGBT+. I tak w 2005 roku na ekrany wszedł Brokeback Mountain, choć do relacji intymnych dochodziło tam z dala od kamery. Dopiero w Moonlight z 2016 roku i w Call Me By My Name z 2018 roku widzowie mogli zobaczyć nie tylko namiętne pocałunki między bohaterami tej samej płci, ale też sceny seksu.

Pocałunki na wielkim ekranie mogą być formą buntu wobec konserwatywnych ideałów, a także wyjątkową interpretacją chwili obecnej. Nam pozostaje je tylko uważnie obserwować, gdyż mogą powiedzieć nam znacznie więcej o nas samych i naszym społeczeństwie niż mogłoby się nam wydawać.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Przewodnik po filmowych pocałunkach (Część I)

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top