pl.adopte.app

pl.adopte.app

Sarah Bernhardt: buntownicza cesarzowa teatru

Sarah Bernhardt, urodzona 22 października 1844 roku, była francuską aktorką, która urzekła publiczność na całym świecie swoim niezwykłym talentem i osobowością. Ogłoszona przez Viktora Hugo “złotym głosem” a przez prasę okrzyknięta “cesarzową teatru”, pozostaje jedną z najbardziej kultowych postaci w historii teatru. Często uważana jest za pierwszą międzynarodową supergwiazdę. Zanim jednak to nastąpiło, musiała ciężko walczyć, aby stać się królową sceny, uwielbianą w Paryżu i na całym świecie.

Bernhardt zyskała sławę dzięki swojej niezrównanej charyzmie i wszechstronności jako aktorka. Posiadała wyjątkową zdolność do przekształcania się w szeroką gamę postaci, bez wysiłku przechodząc od tragicznych bohaterek do postaci komediowych. Jej obecność na scenie była magnetyczna, przyciągając publiczność do jej występów z czarującą intensywnością.

Wczesne lata kariery Bernhardt były naznaczone jej związkiem z prestiżową Comédie Française. Jednak jej buntownicza natura i pragnienie wolności artystycznej doprowadziły ją do wyjścia poza granice tradycyjnego teatru. Założyła własną firmę i wyruszyła w międzynarodowe trasy koncertowe, hipnotyzując publiczność w Europie, Ameryce i poza nią.

Jedną z najbardziej kultowych ról Bernhardt była rola Hamleta, którą zagrała w 1899 roku. Ta była przełomowa kreacja artystyczna, ponieważ podważyła ówczesne konwencje i zademonstrowała nieustraszone podejście Bernhardt do jej rzemiosła. Jej interpretacja złożonej postaci Szekspira przyniosła jej uznanie krytyków i ugruntowała jej status teatralnej legendy.

Oprócz niezwykłego talentu aktorskiego Bernhardt była również znana ze swojego ekstrawaganckiego stylu życia i śmiałych wyborów osobistych. Wyznaczała trendy w modzie, często nosząc ekstrawaganckie kostiumy i biżuterię zarówno na scenie, jak i poza nią. Charyzma Bernhardt wykraczała poza jej występy, podbijając serca artystów, intelektualistów, a nawet członków rodziny królewskiej.

Poza karierą sceniczną Bernhardt wniosła znaczący wkład w świat kina. W 1912 roku zagrała w filmie Królowa Elżbieta, stając się jedną z pierwszych aktorek scenicznych, które przeniosły się na srebrny ekran. Jej pionierski duch i chęć odkrywania nowych mediów artystycznych ugruntowały jej status prawdziwej wizjonerki.

Pomimo sławy i sukcesu, Bernhardt przez całe życie stawiała czoła licznym wyzwaniom. W 1915 roku doszło do tragedii, poważnie zraniła się w prawą nogę, co doprowadziło do amputacji. Niezrażona tym niepowodzeniem, nadal występowała, dostosowując swoje techniki aktorskie do nowego stanu fizycznego. Jej odporność i determinacja w obliczu przeciwności losu zainspirowały kolejne pokolenia aktorów.

Wpływ Sarah Bernhardt na świat teatru i rozrywki jest nie do przecenienia. Jej kunszt, talent i niezwykła osobowość do dziś inspirują aktorów i aktorki. Jej dziedzictwo jako pionierki, zarówno na scenie, jak i poza nią, jest świadectwem jej niezłomnego ducha i niezachwianego oddania swojemu rzemiosłu.

Bernhardt zmarła na mocznicę 26 marca 1923 roku, mając 79 lat. W jej pogrzebie wzięło udział tysiące paryżan. Spoczęła na cmentarzu Père-Lachaise. Obecnie, do 27 sierpnia 2023 roku, w Petit Palais w Paryżu, można obejrzeć poświęcona jej wystawę Sarah Bernhardt. Et la femme créa la star.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Georgia O'Keeffe: ikona amerykańskiego modernizmu

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top