pl.adopte.app

pl.adopte.app

4 etapy związku, czyli jak ewoluuje miłość

Bycie w związku wymaga zaangażowania, wytrwałości i pracy nad relacją. Z czasem, co w pełni naturalne, ulega on zmianom, przechodząc przez różnego rodzaju etapy. Psychologowie przebadali wiele par i doszli do takich samych wniosków. Stwierdzili, że każdy miłosny związek przechodzi przez cztery podstawowe fazy. 

Postanowiliśmy je dla Was prześledzić i przyjrzeć się im bliżej, aby określić, co dokładnie je charakteryzuje i czego możecie się po nich spodziewać

Etap I - Euforia

Wszystko zaczyna się od stanu zakochania, niemal jak z komedii romantycznej. Jesteśmy w stanie euforii. I to dosłownie. Badania par we wczesnym stadium miłości wykazały wysoki poziom dopaminy, która wywołuje taki sam efekt na nasz mózg jak kokaina. W tej fazie, która trwa od kilku miesięcy do roku, stawiamy tę osobę w centrum naszego życia. Widzimy jej wyidealizowaną wersję, a na wady nie zwracamy uwagi. Jesteśmy pewni, że przydarzyła się nam prawdziwa miłość, która przetrwa wszystko.

Etap II - Walka o pozycję

Kiedy pierwsze emocje już opadną, a głos rozsądku da o sobie znać, zauważamy, że nasz partner jednak nie jest ideałem. Proza życia codziennego wystawia Wasz związek na próbę. To czas, kiedy znacie swoich znajomych, najprawdopodobniej mieszkacie już razem, widujecie się codziennie i dzielicie obowiązkami. To też okres, w którym każdy z Was umacnia swoją pozycję w związku. Pojawiają się pierwsze nieporozumienia i spory. Zaczynacie dostrzegać swoje nawyki, szczególnie te najbardziej irytujące. To właśnie na tym etapie rozpada się najwięcej par.

Etap III - Stabilizacja

Jeśli, mimo kilku przeciwności, uda Wam się przejść drugą fazę to znak, że jesteście gotowi na podjęcie dojrzałej pracy nad Waszym związkiem. To ten moment, kiedy uczycie się wzajemnego zaufania i szacunku, a konflikty staracie się rozwiązywać konstruktywnie z uwzględnieniem Waszych uczuć. Doceniacie również swoje unikalne zdolności i zalety. Jednak, na tym etapie każdy z partnerów nadal podchodzi do relacji biorąc pod uwagę indywidualne korzyści. Zadajecie sobie pytania w stylu Co daje mi ten związek?, zamiast Co dobrego możemy wspólnie stworzyć?.

Etap IV - Zaangażowanie

Na tym etapie związku doskonale znacie już swojego partnera, a także wartości, które mu przyświecają i jego życiowe dążenia. To czas, kiedy utrzymujecie kontakty ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi. Otwarte i uczciwe rozmowy zdarzają się w takich związkach dość często i nie powinny dla nikogo stanowić problemu. W tej fazie pojawiają się też pytania dotyczące wspólnych planów na przyszłość. To też czas, w którym możecie rzetelnie i uczciwie ocenić związek i rozważyć jego dalszy rozwój albo… zmianę partnera.

Trzeba przyznać, że pielęgnowanie miłości i utrzymanie uczucia w związku to długi proces i  prawdziwe wyzwanie. Niektórym parom z powodzeniem udaje się przetrwać nawet potężne burze z piorunami, podczas gdy inne nie radzą sobie najlepiej nawet z lekkim deszczem. Kluczem jest oparta na szczerości komunikacja. Nigdy o tym nie zapominajcie!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Nocne spotkania: te porady pozwolą Ci zdobyć miłe doświadczenia

Jak interpretować mowę ciała podczas randki?

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top