pl.adopte.app

pl.adopte.app

Kiedy powinniśmy zacząć mówić ”nie”?

Jednym z powodów, dla których czujemy się zestresowani lub zmęczeni, jest to, że chcemy robić zbyt wiele rzeczy jednocześnie. Jednak, moi drodzy, mniej znaczy więcej! Tego, co daje nam więcej zmartwień niż radości, musimy jak najszybciej pozbyć się z naszej codzienności. Częstsze mówienie "nie" to nic innego jak wyznaczanie granic, które pozwolą nam osiągnąć upragniony spokój ducha.

Innymi słowy, mówienie "nie" jest formą emocjonalnego minimalizmu. Zastanawianie się nad tym, co w naszym życiu nie pozwala nam się rozwijać i zaznać spokoju, jest trudnym zadaniem, to fakt. Jednak to konieczny krok, aby ruszyć przed siebie. To jak generalne porządki, kiedy wyrzucamy wszystko to, czego nie potrzebujemy, tyle tylko, że zamiast worków na śmieci, używamy magicznego słowa "NIE".

Jako emocjonalni minimaliści zalecamy, aby nie poświęcać czasu i energii na to, co przecież nie jest w życiu najważniejsze i przez co powoli zatracamy siebie. 

Oto czemu głośno i wyraźnie mówimy "nie":

Zbędne grupy na WhatsAppie

Jesteś w grupie na WhatsAppie i nie wciąż nie odważyłaś się z niej wyjść? Grupa Twojego studenckiego roku? Grupa absolwentów z liceum? Nawet grupa rodzinna? Nasza rekomendacja: postaw mentalną zasłonę dymna. Nie warto przebywać w miejscu (cyfrowym lub każdym innym), gdzie nie czujesz się komfortowo i gdzie są osoby, które nie wnoszą nic wartościowego do Twojego życia. No to dlaczego wciąż tam jesteś? Pamiętaj, nienaganny wizerunek w oczach innych nie jest Twoim priorytetem, za to Twój PSYCHICZNY SPOKÓJ jak najbardziej.

Uzależnienie od telefonu komórkowego 

Nie ma wątpliwości, pełna łączność pozwala nam być na bieżąco z tym, co dzieje się na świecie. Ten stan absolutnej bezpośredniości sprawia, że czujemy się w wirtualnym świecie jak półbogowie i dlatego chcemy jako pierwsi dowiadywać się absolutnie o wszystkim. Chociaż portale społecznościowe przynoszą wiele korzyści w naszym życiu (zwłaszcza dlatego, że sami wybieramy, kto i o czym nas informuje), musimy zrobić sobie przerwę. Chociaż na chwilę!

Im więcej czasu spędzamy przyklejeni do ekranu telefonu, tym więcej informacji otrzymujemy i tym bardziej jesteśmy nimi przytłoczeni. Spójrzmy prawdzie w oczy, uczucie stresu towarzyszy nam każdego dnia, dlatego czasami warto zapomnieć o telefonie komórkowych choć na chwilę i przełączyć go na tryb samolotowy. To pomoże Ci skupić się na innych zadaniach i lepiej wykorzystać czas.

Wszystkie rodzaje toksycznych związków

I przez to rozumiemy, bardziej niż konkretne osoby, wszystkie toksycznie zachowania, które są generowane w naszych relacjach. Mogą one mieć związek z jedzeniem, dobrami materialnymi, złymi nawykami, a nawet własnymi myślami. W większości przypadków to od Ciebie zależy, czy powiesz "nie" pewnym związkom, które masz i wiesz, że są one dla Ciebie szkodliwe. Zafunduj sobie kompleksowy detoks w wielkim stylu. Zasługujesz na to bardziej niż ktokolwiek inny.

Porównania

Odkąd byliśmy mali, mieliśmy punkty odniesienia (w postaci aktorek, piosenkarek, koleżanek, a nawet rodzeństwa), z którymi mogliśmy się porównywać albo po prostu byliśmy porównywani. Wydaje się, że zawsze jest ktoś, kto robi coś lepiej, mądrzej, lepiej wygląda i odnosi większe sukcesy niż my. A portale społecznościowe pomnożyły to przez tysiąc! W dzisiejszym świecie nie trzeba odnosić sukcesów w prawdziwym życiu, wystarczy to ogłosić w wirtualnym świecie.

Dlatego postaraj się nie wpaść w pułapkę porównania i skup się na własnym szczęściu. Uwierz nam, zawsze znajdą się ludzie, do których będziesz się porównywać, to błędne koło. Pomyśl o całej energii, którą na to poświęcasz, a co jeśli spożytkujesz ją na miłość do samej siebie i osiągnięcie wszystkich wyznaczonych przez Ciebie celów?

Potrzeba akceptacji

Kiedy nieustannie potrzebujesz aprobaty dla wszystkiego, co robisz, tracisz kontrolę nad własnym życiem i oddajesz stery innym. Co prawda, akceptacja sprawia, że nasza samoocena wzrasta, ale jednocześnie uzależnia nas od tego, co pomyślą o nas inni i powoduje, że jesteśmy bardziej podatni na krytykę.

Nie każdy może nas lubić, a nasze poczucie własnej wartości nie zależy od tego, co inni o nas myślą, ale od tego, czy sami siebie darzymy szacunkiem. Dlatego tak ważne jest, abyś nauczyła się praktykować miłości do samej siebie. Poznaj siebie i wybierz swoją własną drogę, nie kierując się tym, co mówią lub sugerują inni. 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Body positive

Te zachowania sprawiają, że tracisz nim zainteresowanie

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top