ZaadoptujFaceta.pl

Kobiety, które inspirują

Na przestrzeni lat historia była świadkiem niestrudzonej walki inteligentnych, silnych i inspirujących kobiet, które odegrały rolę pionierek, na przełomie dziejów pokazując swoim męskim kolegom, co to znaczy być wzorem do naśladowania.

W ZaadoptujFaceta chcemy przedstawić Wam 4 silne kobiety, które bez wątpienia zmieniły świat na lepsze. Wyróżniały się, ponieważ były wynalazczyniami, naukowczyniami, przywódczyniami, polityczkami czy dosłownie królowymi. Może utożsamiasz się z jednym z nich. 

Zaczynamy!

A. Maria Skłodowska-Curie 

Była polską badaczką i jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych naukowców wszechczasów. Prowadziła pionierskie badania nad teorią promieniotwórczości i jest jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie nauk ścisłych. Jej nieustępliwy duch wyróżniał ją spośród męskich rówieśników. W czasie I wojny światowej pomagała wyposażać karetki pogotowia w aparaty rentgenowskie, sama wioząc je na front.

Była praktyczną, przyziemną kobietą z jasno określonymi poglądami na dobro i zło, uporządkowaną, zorganizowaną, systematyczną, a gdy już się zaangażowała, stosowała zdecydowane, metodyczne kroki w celu rozwiązania problemów, łatwo się przy tym nie poddając. 

"Teraz nadszedł czas, aby zrozumieć więcej, abyśmy mogli mniej się bać".

B. Elżbieta I Tudor

Elżbieta odbyła krętą drogę do tronu i technicznie rzecz biorąc, nigdy nie powinna była zostać królową, ponieważ była kobietą. Kiedy doszła do władzy, ogłosiła się Królową Dziewicą, ponieważ zdecydowała się poślubić swój kraj, a nie mężczyznę. Teraz może się to wydawać zamierzchłą historią, ale jest ona jednym z najbardziej wpływowych monarchiń w dziejach Wielkiej Brytanii.

Dzięki swojej inteligencji, sprytowi, przebiegłości, roztropności, odwadze i autorytetowi, Imperium Brytyjskie stało się jedną z największych potęg Europy w polityce, handlu i sztuce.

"Wiem, że jestem właścicielką słabego i wątłego kobiecego ciała, ale mam serce i żołądek króla, również króla Anglii".

C. Frida Kahlo 

Jest jedną z najbardziej wpływowych meksykańskich kobiet swoich czasów. Udało jej się przekroczyć granice poprzez swoje nowatorskie dzieła sztuki i jest dziś pamiętana jako jedna z najsłynniejszych artystek XX wieku. Pomimo surowej nierówności płci w 1900 roku, Kahlo nigdy nie ukrywała się, nie stchórzyła i nie oczekiwała ochrony przed surowymi realiami, których przyszło jej doświadczyć. Piła, konfrontowała się z mężczyznami a, czasami ubierała się jak oni. Miała silny charakter, jej urok graniczył z humorem i sarkazmem

Odmówiła zmiany swoich cech fizycznych, takich jak mono brew i niewielkie wąsy, które zostały określone jako "męskie", a wręcz wyolbrzymiła je w swoich autoportretach. Kahlo nie bała się jednak być sobą, kobietą. Uwielbiała kolory, nosiła jaskrawe, odważne sukienki i nie wahała się przyozdabiać włosów warkoczami, kwiatami i wstążkami. 

"Po co mi stopy, skoro mam skrzydła do latania?"

C. Virginia Woolf 

Była jedną z najważniejszych pisarek XX wieku. Była aktywna aż do przedwczesnej śmierci w 1841 kiedy to miała 59 lat. Woolf opublikowała kilka powieści, esejów feministycznych i wygłosiła dwa wykłady w Cambridge na temat relacji między literaturą a kobietami. Wychodziła z założenia, że kobieta do pełni życia, potrzebuje jedynie ekonomicznej i osobistej niezależności, a ta sprowadzała się w do jednego: własnego pokoju (taki właśnie tytuł nosił jeden z najważniejszych w jej twórczości esejów).

Virginia odważyła się pisać o intelektualnej, politycznej i seksualnej niesprawiedliwości, jakiej doświadczały kobiety w czasach, gdy nie do przyjęcia było nawet o tym myśleć. Była kobietą zbuntowaną, inteligentną, niezależną, niespokojną, kwestionującą normy społeczne, wrażliwą na nierówności i ambitną. Nigdy nie przestawała, dopóki nie osiągnęła tego, czego chciała.

"Jako kobieta nie mam ojczyzny, jako kobieta nie chcę ojczyzny. Jako kobieta, moją ojczyzną jest świat".

Wszystkie te kobiety łączy jedna rzecz: są wojowniczkami i wciąż nas inspirują.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Siostrzeństwo

Kobiety, które podbiły przestrzeń kosmiczną

POBIERZ APLIKACJĘ

back to top