pl.adopte.app

pl.adopte.app

Osiągnięcia kobiet w 2019

Silne, niezależne, zdolne. Kobiety zostawiły za sobą tę rolę, która spychała je na drugi plan i w tym roku podniosły swój głos wyżej niż kiedykolwiek, stając się kluczowymi graczami w świecie polityki, literatury czy sportu. Postęp jest stały, a rok 2019 był odzwierciedleniem ważnych zmian, które na naszych oczach tworzą historię.

Nowe prawa dla kobiet w Arabii Saudyjskiej

Jeszcze do sierpnia 2019 r. kobiety w Arabii Saudyjskiej musiały przebywać w towarzystwie mężczyzny w celu odbycia podróży lub dopełnienia formalności, takich jak złożenie wniosku o paszport, zarejestrowanie narodzin, ślubu lub rozwodu. Dziś to prawo odeszło do lamusa o Saudyjki mogą tych czynności dokonywać już same. W tym kraju w 2018 roku wprowadzono zmiany znacznie ułatwiające życie kobietom. Zlikwidowano przepisy, które uniemożliwiały im samodzielną jazdę samochodem. Choć w kwestii równości płci, zarówno w Arabii Saudyjskiej, jak i na całym świecie, jest jeszcze wiele do zrobienia, to zmiany te stanowią dowód na postęp społeczny. 

Na politycznym pierwszym planie

Kobiety rosną w siłą, również tą polityczną i odgrywają ważną rolę na wysokich szczeblach władzy. Ze statystyk ONZ wynika, że w tym roku 20 kobiet stało na czele państw, a 55 pełniło funkcję premiera. Na tym jednak nie koniec, w Hiszpanii po majowych wyborach, w parlamencie po raz pierwszy w historii tego kraju zasiada niemal tyle samo kobiet, co mężczyzn, a ową premier Finlandii została właśnie 34-letnia Sanna Martin. Natomiast, na drugiej stronie globu, w Argentynie, 19-letnia Ofelia Fernández, zaangażowana feministka i działaczka społeczna, została wybrana na radną miasta Buenos Aires. Tym samym Argentynka jest najmłodszą osobą, która dotychczas objęła ten urząd. Ostatnia, ale nie mniej ważna to nieustraszona aktywistka, Greta Thunberg. 16-latka od 2018 roku konsekwentnie strajkuje przeciwko zmianom klimatycznym. Młoda Szwedka została Człowiekiem Roku tygodnika Time i Kobietą Roku w Szwecji. 

Literatura jest kobietą

Szczególnie dało się to odczuć się w Polsce pod koniec 2019, a to za sprawą wybitnej pisarki Olgi Tokarczuk i przyznanej jej Literackiej Nagrodzie Nobla. Tokarczuk to druga Polka, po Wisławie Szymborskiej, która odebrała to prestiżowe odznaczenie w tej dziedzinie. Kobiety jeszcze niedawno pozostawały anonimowe, tworzyły pod męskimi pseudonimami, a nierzadko w ich imieniu. Dobitnym tego przykładem jest historia amerykańskiej pisarki Meg Wolitzer, której historia została opowiedziana w filmie “Żona”. Dziś, literatura bez kobiet byłaby wprost niemożliwa. Na prestiżowej liście 10 najlepszych książek mijającego roku tygodnik Time umieścił między innymi powieść naszej noblistki Prowadź swój pług przez kości umarłych. Ponadto, w tym roku w rankingu znalazło się więcej kobiet niż mężczyzn. Rzecz jasna, nie o ilość, a o jakość się rozchodzi, jednak nie sposób nie zauważyć, że kobiety i ich twórczość w końcu przebija się do społecznej świadomości.

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

W marcu tego roku pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn przeszła pomyślnie testy kliniczne. Za tym rewolucyjnym krokiem stoi kobieta, Stephanie Page, profesor medycyny na  Uniwersytecie Waszyngtońskim. Od zarania dziejów to kobiety wystawiały swoje ciała na nie zawsze pożądane działanie hormonów. Dlaczego tak się działo? Otóż istniało społeczne przekonanie, że to właśnie one, jako patronki domowego ogniska, powinny brać na siebie ten ciężar. Na szczęście, idzie zmiana! Patrząc na całą sprawę nieco przewrotnie, można zauważyć, że tabletka antykoncepcyjna to dla panów błogosławieństwo. W końcu, na ten moment, mają oni ograniczone możliwości, jeśli chodzi o odwracalną antykoncepcję. Pozostaje trzymać kciuki za pomyślność dalszych badań!

Duch sportowej rywalizacji 

Nie ulega wątpliwości, że rok 2019 kręcił się wokół kobiecego futbolu, a to za sprawą Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Kobiet we Francji. Tegoroczny turniej pobił wszelkie rekordy. Według raportu FIFA zmagania zawodniczek śledziło ponad miliard widzów. Choć Polski do turnieju się nie zakwalifikowały to zawody odbiły się szerokim echo również w kraju nad Wisłą. Zwyciężczyniami zostały, kolejny raz z rzędu, Amerykanki, które nie zamierzały siedzieć z założonymi rękami. Głośno mówiły o krzywdzących stereotypach i nierównościach płacowych. Zawodniczki takie jak Megan Rapinoe czy Alex Morgan publicznie punktowały niedociągnięcia stając się solą w oku notabli z FIFA, jak i samego prezydenta USA. Ich głos jak na razie, usłyszał Adidas, który zobowiązał się do wypłacenia takich samych premii kobietom i mężczyznom. 

Osiągnięcia kobiet niesłychanie trudno zawrzeć jest w kilku krótkich paragrafach. Dokonania wielu z nich pozostaną anonimowe, niedostrzeżone, czy niedocenione. Dlatego warto rozejrzeć się wokół siebie. Są wśród nas superbohaterki, które codziennie dokonują niemożliwego. Pamiętajcie, siła jest kobietą!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Oh, białe święta! 6 świątecznych sytuacji, z którymi łatwo się zidentyfikujesz

5 sygnałów, które świadczą o tym, że umawiasz się z Grinchem!

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top