ZaadoptujFaceta.pl

Co to jest romantyczna miłość? Obalamy mity

Postawmy sprawę jasno, romantyczna miłość nie jest usłana różami. Spacery przy świetle księżyca, kolacje przy świecach, czy zmysłowe tańce to tylko część romansu. Romantyczna miłość ma z tym niewiele wspólnego. Aby lepiej zrozumieć tę subtelną różnicę, przygotowaliśmy dla Was kompleksowy przewodnik.

Bez wątpienia, romantyczna miłość jest silnie zakorzeniona w kulturze. Literatura, muzyka, kino, teatr wypełniają głowy zakochanych często odrealnionymi pomysłami. Ile razy słyszałaś w piosenkach słowa “Bez Ciebie moje życie nie ma sensu” lub “mądrość” w stylu "Zazdrość jest oznaką zainteresowania"? Lista nie ma końca, ale skupmy się na obaleniu tych najbardziej powszechnych mitów.

Lepsza połowa

Jeśli całą energię życiową skupiasz na znalezienie tzw. “lepszej połowy”, nie wróżymy sukcesu. Wierzysz w romantyczną wizję miłości, w dwie połówki jabłka, które powinny się odnaleźć i połączyć na wieczność? Wygląda na to, że ktoś się tu naoglądał bajek o księżniczkach i rycerzach na białych rumakach. Radzimy, zmień myślenie. Po pierwsze, sama stanowisz kompletną całość. Po drugie, jeśli już chcesz szukać tego jedynego, zamiast swojej drugiej połówki, zacznij rozglądać się za swoją drugą całością.

W szponach zazdrości

Zapewne milion razy słyszałaś, że zazdrość jest niezbędnym elementem związku. Nic bardziej mylnego! To złożone uczucie rodzi się, gdy nie potraficie poradzić sobie z problemami. To normalne, że w pewnym momencie pojawia się zazdrość. Jednak zamiast ją pogłębiać, lepiej się jej jak najszybciej pozbyć.

Mój skarbie, moja droga

Na pierwszy rzut oka, czułe określenia to nic groźnego. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale na poziomie języka, też możesz popełnić niezłą gafę. Powiedz mi, ile posiadasz, a powiem Ci ile jesteś wart. Tak też dziś traktujemy nasze związki. W społeczeństwie konsumpcyjnym liczą się przede wszystkim dobra materialne. Pamiętaj, nikogo nie można mieć tylko dla siebie, Ty też nie jesteś niczyją własnością.

Kozioł ofiarny

Wyobraź sobie, że dostałaś wymarzoną pracę w Australii, ale jesteś w związku. Po chwili namysłu stwierdzasz, że nie możesz zostawić swojej drugiej całości (patrz wyżej). Idealna wymówka. Mimo że dobrowolnie rezygnujesz ze swoich zawodowych marzeń, przy każdej możliwej okazji wypominasz to swojemu facetowi. Bezrefleksyjne poświęcanie się nie ma większego sensu, tym bardziej, że osoba, na której Ci zależy, prędzej czy później, staje się kozłem ofiarnym. To nie jest zdrowe dla żadnego związku!

Miłość może wszystko

Coś tu się nie do końca zgadza! Bez wątpienia, miłość jest wspaniałym uczuciem, ale nie jest jedynym elementem, który wchodzi w skład udanego związku. Bez zaufania, komunikacji, empatii i szacunku po prostu się nie obędzie. Kiedy już to macie, jesteśmy pewni, że uda Wam się zbudować coś wyjątkowo trwałego.

Królowe i królowie dramatu

Każdy zna osobę, która zachowuje się jak drama queen lub drama king. Ich życie toczy się w rytmie opery mydlanej. Raz kochają na zabój, za chwilę nienawidzą, to znów darzą głębokim miłosnym uczuciem, aby za moment wpaść w lament. Trudno przewidzieć, jaki będzie ich następny ruch. Jeśli spotkasz ich na swojej drodze, uciekaj. Taka niestabilna relacja nie jest warta Twojego zdrowia!

Houston, czy mnie słyszysz

Brak komunikacji to niestety bardzo powszechny problem, z którym boryka się niejedna para. Jeśli Twój facet na pytanie “Co się z Tobą dzieje?” odpowiada wzruszeniem ramion albo ignorującym “Domyśl się!”, wiedz, że coś się dzieje. Komunikacja to fundament związku, musicie ze sobą rozmawiać, nawet o tych mniej przyjemnych sprawach. To jedyny skuteczny sposób na to, aby zrozumieć, co dzieje się z Twoim partnerem i wyrazić to, co czujesz.

Moglibyśmy tak bez końca obalać mity dotyczące miłości romantycznej, ale wydaje nam się, że wiesz już w czym tkwi sedno problemu. Zastanów się teraz jak wyglądają Twoje relacje. Jeśli stwierdzisz, że to romantyczna miłość, sama wiesz najlepiej, co należy zrobić.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Savoir-vivre? Tak, ale jak?

Te błędy na początku związku sprawią, że nie będziecie szczęśliwi

back to top