pl.adopte.app

pl.adopte.app

Jak zmienia się Twój nastrój w trakcie cyklu menstruacyjnego?

Czy zdarzyło Ci się być smutną bez powodu lub odczuwać zmęczenie mimo pełnych ośmiu godzin snu? Nie ma powodu do niepokoju, każda z nas tego doświadczyła. Kiedy hormony przejmują nad nami kontrolę, umysł i ciało nie pozostają obojętne na ich oddziaływanie. 

Dlatego też, aby lepiej zrozumieć zachodzące procesy i móc je bez problemu zidentyfikować, postanowiliśmy omówić wszystkie etapy cyklu menstruacyjnego oraz wyjaśnić ich wpływ na Twój organizm. 

Pierwszy dzień cyklu

Niski poziom estrogenów sprawia, że odczuwasz duże zmęczenie, a skurcze macicy powodują silny ból podbrzusza. Choć ten wywołuje niemały dyskomfort, to dzięki niemu wydzielina może wydostać się na zewnątrz.

Dzień 5

Tego dnia u większości kobiet ustaje krwawienie (choć jest to bardzo zindywidualizowana kwestia, menstruacja może trwać krócej lub dłużej). Wówczas wzrasta poziom estrogenów, a wraz z nim masz znacznie więcej energii i chęci do działania. Innymi słowy, to Twój czas, dziewczyno!    

Dni 6 - 9

W tych dniach wzrasta poziom testosteronu, co sprawia, że kondycja Twojej skóry znacznie się polepsza. Na tym etapie cyklu, masz też więcej pewności siebie, pierwsza wychodzisz z inicjatywą i nie boisz się podejmować ważnych decyzji. Jesteś nie do pokonania!

Dni 10 - 13

Estrogen zaprowadzi cię do nieba! Twoje ciało jest gotowe do poczęcia i dlatego masz duży apetyt na seks. Twoje orgazmy są nie tylko łatwiejsze do osiągnięcia, ale też super intensywne (wykorzystaj to!). Ponadto, masz bardzo dobry humor i jesteś duszą towarzystwa. 

Dzień 14 

Nadchodzi owulacja! Estrogeny osiągają najwyższe stężenie i do macicy zostaje uwolniona komórka jajowa z pęcherzyka Graffa. Masz dużo energii i chęci na współżycie. To Twój najbardziej płodny dzień. Uważaj!

Dni 14 - 19

Jeśli nie jesteś w ciąży, cykl trwa dalej i zaczynają się zmiany hormonalne. Twoje samopoczucie zaczyna być chwiejne, ale ciągle możesz trzymać je na wodzy. Weź głęboki oddech i ommm. 

Dni 20 - 23

Poziom estrogenu maleje, za to testosteronu i progesteronu rośnie. W wyniku produkcji sebum (cóż, właśnie jemu należą się “podziękowania”), na twarzy zaczynają pojawiać się niedoskonałości, a Twoja skóra staje się znacznie wrażliwsza

Dni 24 - 26 

Poziom progesteronu wciąż rośnie, a to sprawia, że czujesz się ociężała. Twoje libido spada i nie masz na nic ochoty. Może pojawić się PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, któremu zazwyczaj towarzyszy rozdrażnienie. To dobry czas, by wybrać się na siłownie, rozładujesz napięcie, serotonina skoczy w górę, a Ty poczujesz przypływ energii. 

Dzień 28

Powrót do pierwszego dnia cyklu. Boo!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź też:

Who run the world? Girls! 5 seriali girl power, które trzeba zobaczyć

Wszystko, co chcesz wiedzieć o squircie, ale boisz się zapytać

POBIERZ APLIKACJĘ

rejestruję się
back to top